Gezip Gördüğünüz Bir Yeri Anlatınız Gezi Yazısı Örneği

Bu yazımızda gezip gördüğünüz bir yeri anlatınız gezi yazısı örneği kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İstanbul, insanların görmesi gereken şehirlerin en başında gelir belki de birincidir. Tarihi ve kültürel dokusunu kaybetmemiş olması, sosyal hayatın canlılığı, insanların sıcakkanlılığı, şehirde bulunan konaklama yerlerinin fazlalığı, şehirde toplu ulaşımın gelişmiş ve hızlı olması İstanbul’da gezmeyi kolaylaştırır.

Her şehir gibi İstanbul’un da kötü yanları vardır. Havası, trafiği, karmaşıklığı şehrin yoğun bölgelerinde insanları bezdirmektedir. Fakat İstanbul’un tarihi dokusu belki de onlarca ülke gezmeye bedel bir biçimde insana birikim katmaktadır.

Son yapılan araştırmalar kapsamında İstanbul’un tarihi milattan önce iki binli yıllara kadar ulaşmaktaydı. Bu da şehrin çok kültürlü yapısına bir katkı sağlamaktadır. İstanbul’da Rum, Yunan, Ermeni başta olmak üzere ecnebi memleketlerin insanları yerleşik olarak yaşamaktadır.

Şehirde kilise, şapel, cami bir arada bulunmaktadır. Camilerde ezan sesi yükselmekte, lokal yerlerde zaman zaman kilise çanları çalmaktadır. Şehrin sosyal ve kültürel dokusu özellikle tarihi yarım ada denilen Fatih beldesinde ve hissedilmektedir.

Ayrıca İstanbul Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan üç boğaz köprüsüne, iki yeraltı tüneline sahiptir. Bu körü ve tünellerle Asya kıtasına geçip Üsküdar’da tarihi dokunun devamlılığını, şehrin sosyal dokusunu hissetmek, insanlarla sıcakkanlı ilişkiler kurmak mümkündür.

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olarak onbeş milyon nüfusa sahiptir. Şehirde birçok ticari mekan, üniversite, tarihi yer, müze, alışveriş merkezleri, kültür merkezleri bulunmaktadır.

Gezip Gördüğünüz Bir Yeri Anlatınız Gezi Yazısı Örneği Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.