Geometrik Şekillerin Hayatımızdaki Yeri Önemi Ve Örnekleri

Bu yazımızda geometrik şekillerin hayatımızdaki yeri önemi ve örnekleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Geometri, cisimlerin en, boy, uzunluk, derinlik, açı ve şekillerini irdeleyen bir disiplindir. Birçok disiplin ve bilimle bağlantılıdır. Geometrik şekiller dediğimiz küre, elips, çember, daire, üçgen, dörtgen, beşgen, altıgen, sekizgen, kare, dikdörtgen, yamuk, paralel kenar, silindir, piramit, prizma gibi şekillerdir.

Geometrik şekiller daha çok matematik, trigonometri, mühendislik ve fizik alanlarında yoğunlukla kullanılır. Bu da günlük hayatta sıkça karşılaştığımız anlamına gelir. Yapılan köprüler, yollar, çevre düzenlemeleri, binalar, yerleşim yerleri, havaalanları, metrolar, diğer tren yolları, araçlar, gereçler ve daha birçok şey geometrik şekillerin yardımıyla yapılmaktadır.

Bir köprü inşasında köprünün hangi maddeden yapılacağına karar verildikten sonra şekline karar verilir. Geometrik şekillerin sağladığı imkanlarla köprü şekillenir. Çelik halatların, beton direklerin şekli, mesafesi, açısı, ağırlık merkezleri geometrik olarak hesaplanır.

Yapılan bir binanın, iç ve dış bütün şekilleri, konumu, kat sayısı, çatısı, temeli, direkleri, duvarları, odaların yerleri, sayısı, ortak kullanım alanları her yönüyle geometrinin ilgi alanıdır. Yapılan inşaların ayakta durması geometrik kuralları gereğince olur. Açılar, şekiller, mesafeler, uzunluklar, derinlikler, en ve boy hesaplamaları, alan ve çevre hesaplamaları sürekli geometriyi ilgilendiren unsurlardır.

Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki basketbol oyuncuları, geometri hocalarıyla çalışır. Topun nasıl savunulacağı, duruş şekli, atış şekli, açısı, mesafe hesaplama, bireysel alan kontrolü, adım atma prensibi de geometriyi ilgilendirir.

Geometrik Şekillerin Hayatımızdaki Yeri Önemi Ve Örnekleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

10 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.