Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri Sırasıyla Nelerdir?

Aşağıda geçmişten günümüze ses teknolojileri sırasıyla nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Geçmişten günümüze ses teknolojileri gelişim göstermektedir. Ses, dalgalar halinde yayıldığı gibi parçacık şeklinde da yayılabilir. Sesin yayılması için madde ortamına ihtiyaç vardır. Ses maddeler üzerinde titreşim yoluyla hareket etmektedir. Katı, sıvı ve gaz ortamlarında tanecikli yapı düzenine göre titreşim hızı değişmektedir. Düzenli tanecik yapısı olan madde ortamında hız daha çabuk yayılır.

Ses teknolojilerinde ses dalgalarının elektrikle çalışan dijital ortamlara aktarılması söz konusu olmuştur. Ses teknolojileri her geçen gün gelişim göstermektedir. Bu gelişimin sağlanması için her an teknik ilerlemeler sağlanmaktadır.

Geçmişten günümüze ses teknolojileri şu şekildedir:

Fonograf: Bu cihaz meşhur bilim insanlarından biri olan Edison tarafından icat edilmiştir. Bu cihaz sayesinde ses kaydı yapılabilmektedir. Cihaz bir silindir mekanizma tarafından çalışmaktadır.

Gramofon: Edison’un fonograf icadından esinlenen Alman bilim insanı Beliner tarafından icat edilmiştir. Yapılan ses kaydının dinlenilmesi ve taş plaklara aktarılmasıyla yüksek seslere ulaşması yöntemiyle çalışmaktadır. Taş plak sayesinde çalışan bir cihazdır.

Kaset: Ses ve sesle birlikte görüntü kaydedebilen manyetik bir bant ihtiva eden teknik bir cihazdır.

CD ve DVD: James Russel tarafından icat edilmiştir. Ses ve görüntü kaydının yüksek kapasitede yapılabildiği teknik araçlar olarak kullanılmaktadır. CD ve DVD oynatıcılar da kristal yapılı olarak kullanılmasını sağlar.

Geçmişten Günümüze Ses Teknolojileri Sırasıyla Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. meltem dedi ki:

  Bu site çok güzel ama birkaç şey eksik, tahmin edin bakalım ne?

 2. Hakkı dedi ki:

  Pikap yok burda

 3. Ravza Nur SATICI dedi ki:

  Bunların devamı yok mu?

 4. müge dedi ki:

  Ya eskiden kasetler vardı ne eğlenceliydi o kasetleri doldurmak değil mi geri sarıyorduk ileri sarıyorduk bantları çıkınca tığ ile bantlarını yerine sarıyorduk ses teknolojimiz ne kadar gelişti ama değil mi

Yorum Yaz