Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılan Aydınlatma Araçları Nelerdir?

Aşağıda geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Tarih boyunca aydınlatma araçlarına ihtiyaç duyulmuştur. Gökyüzünü inceleyen insanlar geceleri ay ve yıldızlardan yararlandığı gibi gündüzleri güneşten yararlanmıştır. Güneş ve ay özellikle aydınlatma aracı olarak kullanılmıştır. İnsanların belli ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlar arasında aydınlatma ihtiyacı da insanların işlerini görmesi için gereklidir.

Geçmişten günümüze aydınlatma araçları doğal ışık kaynakları ve yapay ışık kaynakları olarak meydana gelmiştir. Doğal ışık kaynakları sayesinde, yapay ışık kaynakları da geliştirilmiştir. Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçları bilim ve teknolojinin gelişmesiyle gelişmiştir.

Aydınlatma cihazları insanların ihtiyaçları doğrultusunda şekillenmiştir. Aydınlatma cihazlarının pratik olarak kullanılması, doğal enerji kaynaklarını kullanarak şekillenmesi de söz konusu olmuştur. Günümüzde elektriğin keşfedilmesi aydınlatma cihazlarında teknik bir ilerlemenin yaşanmasını sağlamıştır.

Elektrik kaynaklı aydınlatma araçları çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Elektriğin kullanıldığı aydınlatma araçları enerji kaynaklarının tükenmesine neden olsa da tasarruflu kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle tasarruflu elektrikle çalışan aydınlatma cihazları icat edilmeye ve kullanılmaya başlanmıştır. Elektrikle çalışan aydınlatma araçları günümüzde her alanda çok kolay bir şekilde kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ise ampuldür.

Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçları şu şekildedir:

1) Güneş
2) Yağ Lambası
3) Mum
4) Meşale
5) Gaz Lambası
6) Ateş
7) Kandil
8) Ampul
9) Floresan Lamba
10) Halojen Lamba
11) Ampul Floresan             

Geçmişten Günümüze Kadar Kullanılan Aydınlatma Araçları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tansel dedi ki:

    Geçmişten günümüze aydınlatma lambanın bulunmasıyla gelişmiş modernleşmiş bence. Çünkü eskiden büyüklerimiz gaz ocağı kullanırmış aydınlanmak için.

Yorum Yaz