Geçmişte Yapılan Çiftçilik İle Günümüzde Yapılan Çiftçilik Arasındaki Benzerlik Ve Farklılıklar

Bu yazımızda geçmişte yapılan çiftçilik ile günümüzde yapılan çiftçilik arasındaki benzerlik ve farklılıklar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çiftçilik en eski mesleklerden biridir. İnsanların doğayla kurdukları iletişim sonucunda çevrelerinden yararlanarak temel ihtiyaçlarını gidermeye başlaması beslenme, barınma ve korunma duygularıyla gelişme göstermiştir.

Tarım ve hayvancılığın gelişmesiyle elverişli araziler üzerinde yapılan faaliyetler çiftçilik faaliyetlerine dönüşerek sistemleşmiştir. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin üretimi aşamalarının gerçekleştiği çiftliklerde meyve, sebze, küçükbaş hayvancılık, kuşçuluk, tavukçuluk, büyükbaş hayvancılık, binicilik gibi faaliyetler adeta endüstriyel mantıkla yapılmaya başlanmıştır.

Kadim çiftçilik kültürü, insan gücünün öne çıktığı yaklaşımları içermektedir. Tarım tamamen insan gücüne bağlı olarak yapılmaktaydı. Sulama, ekme, biçme, toplama faaliyetlerin insanların yardımlaşması ve dayanışmasıyla yapılmaktaydı. Taşıma öküz ve at arabalarıyla, zaman zaman insan gücüyle sağlanmakta, depolama ve saklama alanları insanların oluşturduğu alanlarda sağlanmaktaydı.

Modern çiftçilik kültürü, makineleşmenin öne çıktığı bir kültürdür. Tarım neredeyse tamamen makine gücüyle yapılmaktadır. Sulama, ekme, biçme ve toplama patoz, biçerdöver, traktör yardımıyla yapılmaktadır. Hayvanların sağılması, yünlerinin kırpılması, hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, makinelerle yapılmaktadır. Taşıma kamyonet, kamyon gibi araçlarla yapılmaktadır.

Kadim çiftçilik ile modern çiftçilik üretim amacı gayesiyle aynıdır. Tarım ve hayvancılığın gayesi hiçbir zaman değişmez. Tarımda mevsimlik üretim hayvancılıkta et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri aynı ticari kaygılarla üretilmektedir. Sulama, toplama, taşıma, depolama yöntemi değişse de insan yine birinci faktördür.

Geçmişte Yapılan Çiftçilik İle Günümüzde Yapılan Çiftçilik Arasındaki Benzerlik Ve Farklılıklar Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.