Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Geçmişi Bilmenin Şimdiki Yaşayanlara Faydası Vardır Münazara

Aşağıda geçmişi bilmenin şimdiki yaşayanlara faydası vardır münazara kısaca olarak ele alacağız.

Geçmişi bilmenin şimdiki yaşayanlara faydası vardır münazara şu şekildedir:

*Geçmişi bilmek tarihi bilmektir. Tarihi bilmek siyasi hamlelere sahip olmaktır. Siyasi hamleleri bilmek de siyasi çözümler üretebilmektir. Bu nedenle günümüzdeki insanların tarih alanında öğretim alarak tarih şuuruyla hareket etmesi gerekir. Tarih bilmek tarih şuuruna sahip olmaktır.

*Tarih bir millet hakkında gelenek, görenek, örf ve adet bakımından oldukça önemli bilgiler sunmaktadır. Bu bilgilere sahip olmak geleceğe yön vermek anlamına gelmektedir. Tarih bilgisi günümüzde yaşayan insanlar için adeta zamana hakim olma, devlet teamülünü bilme gibi faydalar göstermektedir.

*Tarih bilgisi sayesinde insanlar arasında sosyal, kültürel ilişkilerin kurulması mümkün olmaktadır. Bu da tarihi eserlerin korunması bakımından milleti vatana ve millete bağlı insanlar yapmaktadır. Tarihi eserlerin varlığı tarihi şuurun devamlılığını sağlar.

*Tarih siyasi otorite oluşturmak için yararlanılan bir kaynak olarak bilinmektedir. Geleceğe yön vermek için geçmişe bakmak ve hatalardan ders çıkarıp doğruları uygulamak anlamına geldiği için geçmişi bilmek her zaman önemlidir. Geçmişi bilmek, alışkanlıkları bilmek anlamına gelir.

*Geçmişin bilinmesi insanların gelecek için doğru planlar yapmasına neden olur. Bu da tecrübeyle mümkündür. Tecrübe kazanmak için de geçmişten ders çıkarmak gerekir. Geçmişi bilmek bu nedenle çok önemlidir.

Geçmişi Bilmenin Şimdiki Yaşayanlara Faydası Vardır Münazara Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Zehra Esin dedi ki:

  Buna Atatütürk ün bir sözüyle cevap verirsek hocalar daha çok puan verebilir.Türk Çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde güç bulacaktır.

 2. armağan dedi ki:

  Geçmişi bilmenin şimdiki yaşanan bence faydası olur çünkü tarih tekerrürden ibarettir. Geçmişi bilip bunlardan ders çıkarırsak bugün ki yaşayacağımız şeylerde daha az hata yaparız.

  1. Zehra Esin dedi ki:

   Geçmiş derken daha ileriye gidersek eskiden at kullanılırdı şimdi havada uçabilirken uzaya çıkabilirken niye geçmişe takılalım ki

   1. Utku dedi ki:

    Geçmişten tecrübe aktarip yeni seyler üretiliyor

Yorum Yaz