Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

Gazoz Ağacı Özeti ve Kahramanları Kısa

Gazoz Ağacı kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Gazoz Ağacı özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Gazoz Ağacı Kitap Özeti ve Kahramanları

Bir mahallede, çocuklarla uğraşmaktan zevk alan bir bakkal vardır. Bu bakkalın yanında bir de kahvehane bulunur. Kahvehanede oyunlar oynanır ve çaylar içilir. Gece, gündüz dolu kahvehane, mahallede evlerin arasında kalmıştır.

Kahvehaneye takılan gençlerden biri de hovarda olan Saim’dir. Saim, kahvenin karşısındaki evde oturan kıza aşıktır. Oyunlar oynarken sürekli evi gözetler. Kız çıktığında da donar, kalır. Bu nedenle kaybettiği oyunlar yüzünden millete gazoz ısmarladığı için adı gazoz ağacına çıkmıştır. Buna aldırış etmez.

Bir gün kızla dışarıda karşılaşır. Heyecanlanır, nereye der, kız eve der. İlk konuşmaları bu şekilde gerçekleşirken kıza ondan hoşlandığını söyler. Kısa süre sonra evlenirler. Saim, bir işe girer. Hovardalığı bırakır. Bir eve taşınırlar. Mutlu bir yuvaları olur.

Saim ve Melahat birbirilerine çok iyi gelirler. Melahat sıcak yemekler yapar, yuvasının mutluluğunu düşünür. Saim ise işini aksatmadan yapar, eve heyecanla gelir. Bir gün dışarı çıkarlar. Melahat bir elbise ister. Saim biriktirdiği paraları boş şeyler için harcamak istemez. Melahat kırılır, araları açılır.

Saim artık eski heyecanı duymaz, çok değişir. Eski mahalleye takılarak eve gelmez. Bu sırada terzinin çırağı ile Melahat arkadaş olurlar. Çırağın birikmişi vardır, Melahat ile kaçmak ister. Melahat aldırış etmez. Saim’in eve gelmediği günlerin sonunda bir seferinde evi terk eder.

Saim, terk edildiğini anlar, mahallesine döner. Bir gün Melahat ile karşılaşır. Melahat onu görmez, Saim’in yanındakiler Melahat’ı işaret eder. Zengin bir adamla dolaşmaktadır. Saim aldırış etmez ve yoluna bakar.

Kahramanlar

Saim: Genç bir delikanlıdır.

Melahat: Güzel ve alımlı bir kızdır.

Terzinin çırağı: Genç yakışıklı bir tiptir.

Gazoz Ağacı Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Solmaz dedi ki:

    Okulda düzenlediğimiz tiyatro oyununda Gazoz Ağacı kahramanları analiziniz çok işimize yaradı bizler de tiyatro oyunumuzda bu kahramanları canlandırdık çok güzel oldu :)

Yorum Yaz