Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen foyası meydana çıkmak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Anlamı:

Kurduğu tuzaklar ve yaptığı hasis hesapların ortaya çıkması, kötülüklerin ortaya çıkması, arkadan çevrilen dolapların kurulan tuzakların ortaya çıkması anlamına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik halde kullanılmaktadır.

Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Hikayesi:

Kuyumculuk işlerinde kuyumcu malzemelerinden biri de foyadır. Altın, gümüş, elmas işlemelerinde arka kısımların parlaması için kullanılan bir boyama ya da sıvama malzemesi olarak foya bir gösteriş sağlanması için kullanılmaktadır. Kuyumcular işçiliklerinin sorunlarını bu şekilde saklamayı başarmışlardır.

Zamanla altın, elmas, pırlanta ve gümüş gibi kuyumcu malzemelerinin arka kısımlarındaki foyanın aşınması sonucunda bütün gerçeklikler ortaya çıkmakta ve sahte bir görüntünün oluşturulmak istendiği anlaşılmaktadır. Bu da foyası meydana çıkmak olarak tabir haline gelmiştir. O gün bugündür dilimizde foyası meydana çıkmak şeklinde kullanılmaya devam etmiştir. Yapılan sahteliklerin ortaya çıkması anlamı taşımaktadır. Foya bütün sahtelikleri örten bir malzeme olarak kullanılmaktadır.

Foyası Meydana Çıkmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Melisa dedi ki:

    Acaba büyülmüşte küçülmüşünde hikayesini yaparmisiniz çok acil yarın a yetiştirmem gereken bir proje ödevim var ne olur.

Yorum Yaz