Fermantasyonun Endüstride Kullanım Alanları

c14

Bu yazımızda fermantasyonun endüstride kullanım alanları kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fermantasyon halk arasında mayalanma olarak bilinen biyokimyasal bir olaydır. Oksijensiz ortamda bakterilerin ve çeşitli organizmalarının enerji üretmesi için sağlanan ısı ve sıcaklık dengesinin oluştuğu ortamlarda hidrojen bağları enerji oluşturmak için köpürme görevi yapar.

Fermantasyon mayalanma ile ilgili olarak endüstride bütün mayalanma işlemlerinde kullanılır. Laktik asit fermantasyonu, Alkol fermantasyonu, Sitrik ve bütrik asit fermantasyonları bilinen en yaygın fermantasyonlardır.

Mayalanma işlemleri sebze ve meyvelerin bir harç olarak mayalanmasında, konserve yapımında, turşu yapımında ve daha birçok hazır yiyecek yapımında kullanılır. Mayalanma işlemini en yakından hamurun mayalanması olarak biliriz. Hamurun mayalanıp çoğalması da bir fermantasyon çeşididir.

Fermantasyon genelde gıda endüstrisinde kullanılmaktadır.  Bununla birlikte etil alkol fermantasyonları enerji alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Petrolün rafine edilmesinde, kozmetikte, reçine üretiminde, boya üretiminde, sentetik maddelerin üretiminde, lastik, plastik üretiminde hemen her yerde sanayide kullanılmaktadır.

Asit ve alkol fermantasyonları gıda, sanayi, ticaret, tarım, otomotiv, enerji üretimi ve tüketimi gibi birçok alanda kimyasal çalışmalar kapsamında kullanılmaktadır.

Endüstrileşmiş her alanda karşımıza çıkan fermantasyon çeşitleri birçok bakteri ve mikroorganizma tarafından protein ve enerji üretiminin yanı sıra kimyasal maddelerin türevlenmesinde de kullanılmaktadır.

Fermantasyon kullanımları bir ülkede gelişen endüstriyel yatırım kapsamında oldukça avantaj sağlarken tabi ki ülkelerin bulundukları coğrafik özellikler kapsamında da kendine gelişme alanı bulmaktadır.

Fermantasyonun Endüstride Kullanım Alanları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

3 yorum

  1. fermantasyonun endüstride kullanılması ile ilgili çeşitli örnekler ödevim için teşekkürler tam da istediğim gibi olmuş. bu aralar okulda en iyi ödevi ben yapıyorum, bu site sağ olsun. :) süper.

  2. Teşekkürler kısa ve güzel olmuş tam istediğim gibi, yine sayenizde fermantasyonun endüstriyel kullanım alanları ödevim bitti. faydalı oldu benim için puanım yüz tam puan size. :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.