Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Ekim 2021

Faust Özeti ve Kahramanları Kısa

Faust kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Faust özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Faust Kitap Özeti ve Kahramanları

Faust, felsefe, psikoloji, sosyoloji, akıl ve mantık alanında bütün bilimsel bilgileri öğrenerek doygunluk seviyesine gelmiştir. Artık günleri anlamsız geçmektedir. Kendine yapacak yeni uğraşlar bulmak ister. Öğrenilmesi gereken bilgiler bulur ve öğrenir. Çok sıkılmaya başlar, aşk ve seyahat üzerine düşüncelere dalar.

Mefisto bir şeytan olarak Tanrı ile anlaşma yapar. Anlaşma konusu Faust’tur. Mefisto, Faust’a aradığı hayatı sunmak için onu tahrik etmeyi amaçlar, Tanrı onun içindeki iyiliğin buna izin vermeyeceğini söyler. Yine de iddia başlar ve devam eder. Mefisto işe koyulur.

Faust, köpeğinin insansı hareketler yaptığını fark eder. Durumu anlar, hangi ruh ordaysa çıksın der. Mefisto ortaya çıkar. Mefisto ile karşılaşır ve irkilir. Mefisto, ona istediği hayatı vadeder. Faust ona inanır, Margaretha adında bir kızla tanışır, aşk yaşarlar, dünyayı gezerler. Çok mutlu olurlar. Mutluluklarına mani olan şeylerin önüne geçmek isterler. İhtiraslarına yenik düşerler.

Margaretha ile Faust işbirliği yaparak mutluluklarına mani olduğuna inandıkları kişileri öldürürler. Margaretha hapse düşer. Faust kaçar. Gittiği yerde Helena isminde bir kadına aşık olur. Aradığını bulamaz. Bir bataklığı verimli hale getirir. Mefisto, Faust’un canını almaya gelir. Onu oracıkta öldürür. İbretlik bir tablo yaşanır.

Kahramanlar

Faust: Mutluluğun peşinde olan bir insandır.

Margaretha: Faust’un aşık olduğu kadındır.

Helena: Faust’un aşık olduğu kadındır.

Mefisto: Faust’un yoldan çıkarmak için Tanrı ile anlaşan şeytandır.

Faust Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yıldız dedi ki:

    Faust kitabı çok merak ediyordum önden araştırma yapıp özetini okuyayım dedim çok güzel özet çıkarmışsınız kitap güzel bir kitaba benziyor sayenizde daha da merak ettim :)

Yorum Yaz