Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Evliya Çelebinin Hayatı ve Eserleri

Aşağıda Evliya Çelebinin hayatı ve eserleri kısaca olarak ele alacağız.

25 Mart 1611 yılında İstanbul Unkapanı’nda dünyaya gelmiştir. 17. yüzyıl Osmanlı Devleti’ni en ince ayrıntısına kadar hayatında hisseden biri olarak hayatına başlamıştır. Çocukluğu İstanbul’da geçmiştir. Babası esnaf olan Evliya Çelebi’nin adı Mehmed Zilli olarak bilinmektedir.

Sürekli olarak dünyayı dolaşmayı hayal edip denizdeki gemileri izleyerek vaktini geçirmiş bunun için çeşitli planlar kurarak hayaller de kurmuştur. Çocukluk yıllarından itibaren gezmeye ve öğrenmeye olan merakı, emeklemeden yürümeye başlamasından da ileri gelmektedir.

Evliya Çelebi hakkında bir rüya hikayesi anlatılmaktadır. Rüyasında Peygamber (a.s.)’ı görmüştür. Şefaat isteyecek yere dili sürçerek seyahat Ya Resulallah demiştir. Peygamber (a.s.) da şefaatim de seyahatin de senin olsun demiştir. O günden sonra Evliya Çelebi özgür ruhlu biri olarak dünyayı dolaşmaya başlamıştır.

Osmanlı beldelerinde seyahatler yaparak çeşitli gezi notları tutmuştur. Birçok dil konuşmayı öğrenmiş ve özellikle Arapça dilinde de eserler vermiştir. En meşhur eseri Seyahatname olarak bilinmektedir. Üç ciltten oluşan eseri gezip gördüğü yerlerde şahit olduğu siyasi, sosyal, kültürel izlenimleri kaleme almıştır. 1682 yılında vefat ettiği söylenmektedir.

Evliya Çelebi’nin eserleri şu şekildedir:

*Arapça Fezleke (Fezleket akvâl’l-ahyâr fi ilmi’t-târîh ve’l-ahbâr)

*Türkçe Fezleke

*Tuhfet’ül-kibâr fi esfâri’l-bihâr

*Takvîmü’t-tevârih

*Tarîh-i Frengi tercümesi

*Tarîh-i Kostantaniyye ve Keyasire (Revnaku’s-saltana)

*Düstûrü’l-amel fi ıslâhı’l-halel

*Beyzâvi Tefsirinin şerhi

*Muhammediyye şerhi

Evliya Çelebinin Hayatı ve Eserleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Bilgin dedi ki:

    Onca işimin arasında bu eserlerin hepsini yazdım boßu boşuna lütfen kaldırın eser bölümünü

  2. Edebiyatçı dedi ki:

    Kardeşim yazıyı çok beğendim fakat eserler Evliya Çelebi’ye değil Katip Çelebi’ye aittir. Evliya Çelebi’nin günümüze ulaşan tek eseri Seyahatnamedir.

  3. orkun dedi ki:

    Evliya Çelebi; benim bu hayatta en imrendiğim kişilerden biridir. Çünkü ben gezgin olan dünyayı gezen herkese çok özenirim. Bu benim en çok yapmak istediğim şey olduğu için.

Yorum Yaz