Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2021

Estetik Değer Taşıyan Eser Veya Yapıta Örnekler

s14

Bu yazımızda estetik değer taşıyan eser veya yapıta örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanlar bir arada yaşama ihtiyacından dolayı birlik ve beraberlikler kurmuşlardır. Birlik ve beraberliklerini gelenek, görenek, örf, adet ve dini inanışlarla geliştirerek millet olma yoluna gitmişlerdir. Milletler ise tam bir örgütlenme biçimi ile devletler kurmuşlardır.

Tarihte kurulan devletler kendine özgü varlık sürdürme gayretine girip, sosyal ve kültürel ilişkiler kurdukça kalıcı olmuştur. Bu kalıcılık devamlılıkla birleşip güçlü siyasi, sosyal, idari, iktisadi ve hukuk sistemleriyle medeniyet olarak ortaya çıkmıştır.

Medeniyet çok boyutlu bir kavramdır. Siyasetten sanata, iktisattan edebiyata her alanı kapsamaktadır. Fakat medeniyet inşası kendini fikir sahasında daha çok hissettirir. Bu bilim, teknik, sanat, mimari, edebiyat alanlarının gelişmesine neden olur. Bu bir medeniyet kurma ideali için vazgeçilmezdir.

Bilim, sanat, edebiyat ve mimari alandaki gelişmeler bir takım kaygılar ve güdülerle yapılır. Bu içsel ve dışsal olarak değişse de bir estetik, tarihi ve milli bir dokunuş olarak ortaya çıkar. Coğrafi konumların, yeryüzü şekillerinin, iklim özelliklerinin ve toprak yapılarının insan genetiği üzerindeki etkisi araştırıldığından estetik kaygıların genetik kaygılar güdülemesiyle oluştuğu görülmektedir.

Doğu estetik kaygılarında mimaride kavisli çizgiler, müzikte perdeli iniş, çıkışlar, edebiyatla naif kelimeler belirir. Batı estetik kaygılarında kesik kesik ve küt detaylar, ani iniş çıkışlı müzik ritimleri ve sert mizaçlı konuşmalar belirir. Çünkü Doğu iklim çeşitliliği, Batı iklim çeşitliliğinden fazladır. Bu da insan psikolojine yansımıştır.

Estetik değer taşıyan eserler özel olarak şöyledir; Sultanahmet Camii, Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Galata Kulesi, Eiffel Kulesi, Pisa Kulesi, Taç Mahal ve benzeridir.

Estetik Değer Taşıyan Eser Veya Yapıta Örnekler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Rabia dedi ki:

  Çok yardımcı oldu teşekkürler

 2. isimsiz dedi ki:

  Estetik Değer Taşıyan eserler bu kadar mı ben çok sanıyordum.

 3. Emin dedi ki:

  Allah razı olsun

 4. Pelin dedi ki:

  Ben sosyal ödevi yapıyorum ama keşke biraz bizim ülkemizdeki yapıt ve eserlerle ilgili olsa genede teşekkürler

 5. belis dedi ki:

  çok iyi olmuş teşekkürlerimi arz ediyorum.

 6. Anonim dedi ki:

  Bence harika ama Keşke biraz daha fazla olsa daha güzel olurdu

  1. rezzan dedi ki:

   Estetik Değer Taşıyan eserlere örnekler daha fazla verin.

 7. mustafa dedi ki:

  peki daha fazla örnek verebilir misiniz bu arada harika bir site burası.

 8. naap dedi ki:

  selam bu ödev bence yanlış amma iyi ödev :)

Yorum Yaz