Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Eskicinin Oğulları Özeti ve Kahramanları Kısa

Eskicinin Oğulları kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Eskicinin Oğulları özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Eskicinin Oğulları Kitap Özeti ve Kahramanları

Topal Eskici ile oğulları Mehmet ve Ali bir eskici dükkanı işletmektedir. Hali vakti yerinde olan aile bir arada yaşamaktadır. Bir gün Yugoslav bir göçmen eskici dükkanının karşısına bir dükkan daha açar. İşler yarıya düşer. Topal Eskici endişe eder. Mehmet’ten karısıyla birlikte başının çarelerine bakmasını ister.

Mehmet durumu anlar. Ali durumu içerler. Babasına kızar. Ağabeyinin dışarı atıldığını düşünür. Ortam gerilir. Ali, ağabeyiyle gitme kararı alır. Topal Eskici üzülür. Ali’den kopmak istemez. Ali ile babasının arası iyice açılır. Bir gün içkili bir halde Ali’ye hakaretler yağdıran Topal Eskici ile Ali arasında ipler kopar.

Mehmet, ailesi ve Ali kütlü işine girerek elçiden avans alır ve yeni iş kurma hayallerine kapılır. Çocuklar dönmez. Topal Eskici kendi gider. Ali, kütlü işini ağzından kaçırır. Zengin olmaya babasını ikna eder.

Ailecek kütlü işine girerler. Tarlada çadır kurarlar. Evin küçük kızı Zeliha ile Ünal diye bir işçi arasında aşk başlar. Aile sıtmaya yakalanır. Bu sırada Zeliha, Ünal, babası ve annesi işi bırakır ve gider. Ali  ve Mehmet ile ailesi sıtmadan harap olurlar, yiyecekleri tükenir, çalışamazlar. Para kazanamazlar, kötü duruma düşerler.

Topal Eskici ile Ünal’ın arası açılır. Oğullarını özler. Tarlada Zeynep diye bir kız Mehmet ve Ali’ye bakar. Ali ile ilişkileri başlar. Mehmet, ailesi ve kardeşleri şehre döner. Babası durumlarını görür, acır. Onlara yardım etmek için her şeyini satar. Ünal fabrikada işe girer, Zeynep, Ali’ye varır.

Kahramanlar

Topal Eskici: Eskicilik yapan bir ihtiyardır.

Mehmet: Topal eskicinin büyük oğludur.

Ali: Topal eskicinin küçük oğludur.

Zeliha: Topal eskicinin kızıdır.

Zeynep: Ali’ye aşık olan genç kızdır.

Ünal: Zeliha’ya aşık olan genç yakışıklıdır.

Eskicinin Oğulları Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  mükemmel inş ii not alırım :)

 2. Reyhan dedi ki:

  Bana Türkçe dersi için Eskicinin Oğulları kahramanları lazımdı. Bu konu başlığında kahramanları çok güzel analiz etmişsiniz. Türkçe dersime çok büyük katkınız oldu =)

  1. kezban dedi ki:

   Çok teşekkürler ödevim için işime yaradı yazanların eline sağlık mükemmelsiniz.

Yorum Yaz