Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Esir Şehrin İnsanları Özeti ve Kahramanları Kısa

Esir Şehrin İnsanları kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Esir Şehrin İnsanları özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Esir Şehrin İnsanları Kitap Özeti ve Kahramanları

İspanya’da yaşayan ve babası Selim Paşa’dan kalan mülkleri satmak için İstanbul’a gelen Kamil Bey, ailesiyle birlikte İstanbul’a yerleşir. Babasından kalan bir konakta yaşamaya başlarlar. Eşi Nermin Hanım ve kızı Ayşe ile Milli Mücadele yıllarının ortasında kalır.

Nedime Hanım’ın çıkartarak Milli Mücadele’ye destek verdiği Karadayı Gazetesi’nde çalışmaya başlar. Bu sırada Galatasaray Lisesi’nde Ahmet diye bir arkadaşıyla karşılaşır. Ahmet sayesinde Anadolu ile irtibatını güçlendirir.

Milli Mücadele’de yaşanan gelişmelerle yakından ilgilenmeye başlayan Kamil Bey, ülkesinden uzak kaldığı yıllardaki Batı hayranlığını bir kenara bırakarak ülkesi için bir şeyler yapmaya başlar. Bu arada gazetenin eline düşmana ait savaş ve saldırı planları geçer. Bunu yayınlamak isterler. Kamil Bey işi kimseye bırakmaz ve üstlenir.

Dost gibi görünen kişilerden yardım isteyince İstanbul Hükümeti’nin ajanları Kamil’e temas etmiştir. Kamil sorguya alınmıştır. Paşazade olduğu için hayatının teminat altında olduğu ihtar edilerek olayın arkasındaki isimleri vermesi istenmiştir.

Kamil Bey ne olursa olsun, olayın arkasındaki isimlerden bahsetmeyi doğru bulmaz ve bütün eziyetlere rağmen isim vermez. Eşi Nermin ve kızı Ayşe durumu öğrenince çok şaşırırlar. Milli Mücadele yılları böylece devam eder.

Kahramanlar

Kamil Bey: Selim Paşa’nın oğlu olarak batıda yetişmiş ve batı tasavvurunu olan bir kişidir.

Nermin Hanım: Kamil Bey’in eşidir. O’nun için önemli olan zenginliktir.

Ayşe: Kamil Bey’in kızıdır.

Nedime Hanım: Karadayı Gazetesi’nin sahibidir.

Esir Şehrin İnsanları Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ekrem ozturk dedi ki:

    çok kısa olmuş biraz daha uzun özet olmalı.

  2. Süreyya dedi ki:

    Bu yazıda hazırladığınız Esir şehrin insanları özet yazısı aynı zamanda kitabın kendisine çok benzemiş çünkü özet olsa da ayrıntı vermişsiniz ve çok güzel olmuş.

Yorum Yaz