Eşeysiz Üremenin Özellikleri Nelerdir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ağustos 2018

Eşeysiz Üremenin Özellikleri Nelerdir?

Aşağıda eşeysiz üremenin özellikleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Üreme canlıların ortak özelliğidir. Canlıların hepsi üreyerek canlılık faaliyetlerini sürdürmektedir. Üreme çeşitleri eşeyli ve eşeysiz olarak ikiye ayrılmaktadır. Eşeyli üreme, gamet oluşumu, döllenme olayı gibi olayların gerçekleşmesi sonucunda meydana gelmektedir. Eşeysiz üreme ise bunların hiçbirinin gerçekleşmediği üremedir.

Eşeysiz üreme ata canlıdan gamet oluşturmaksızın mitoz bölünme sayesinde oluşan üremedir. Bu olayda döllenme olayı da gerçekleşmez. Diş ve erkek hücrelerinden bahsedilmez.

Eşeysiz üremenin özellikleri şu şekildedir:

*Tek ata canlı bulunmaktadır.

*Temelini mitoz bölünme oluşturur.

*Herhangi bir çeşitlilik sağlanmaz.

*Değişen çevre şartlarına dayanıksız bireyler oluşur.

*Kısa aralıklarla çok sayıda birey oluşur.

Eşeysiz üreme canlılarda birden fazla şekilde gerçekleşebilir. Bölünerek çoğalma, tomurcuklanma ile çoğalma, vejatatif çoğalma, sporla çoğalma, rejenerasyon ile çoğalma şeklinde eşeysiz üreme çeşitleri bulunmaktadır. Eşeysiz üreme ilkel canlılarda görülmektedir.

Bölünerek çoğalma bazı canlıların bölünmesi sonucunda meydana gelir. Tomurcuklanma ile üremede canlı vücudunda çıkıntı meydana gelmektedir. Böylece yeni bir birey organizması oluşur. Tomurcuklanma ile üremede tomurcuklanma gerçekleşir. Vejatatif çoğalma da ana bireyin adeta kök olarak kullanılması anlamına gelmektedir. Rejenerasyon ise yenilenme ile gerçekleşen çoğalmadır.

Bu üremelerde genetik çeşitlilik sağlanmaz. Mitoz bölünme bütün üreme çeşitlerinde etkindir. Yeni bireyler oluşur. Çeşitlilik oldukça azdır. Eşeysiz üreme ilkel canlıların vücutlarında gerçekleşmektedir.

Eşeysiz Üremenin Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sabitte dedi ki:

    Eşeysiz üreme ile eşeyli üreme konularına yok hakimim. Sınavım vardı buralara çok iyi çalışmıştım. Onun için eşeysiz üreme tek bir organizmadan yalnızca bu organizmanın genlerini alarak yeni bir canlı üremesidir.

Yorum Yaz