Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Eşeyli Üreme Çeşitleri ve Özellikleri

Aşağıda eşeyli üreme çeşitleri ve özellikleri kısaca olarak ele alacağız.

Eşeyli üreme çeşitleri şu şekildedir:

Üreme canlıların ortak özelliklerindendir. Üreme olmadan canlılık faaliyetleri devam etmez. Üreme canlılarda genetik aktarımın gerçekleşmesi için meydana gelir. Kalıtım aktarımının nesiller boyu devam etmesi için üremenin gerçekleşmesi gerekir. Üreme eşeyli ve eşeysiz olarak meydana gelmektedir

Eşeysiz üreme ilkel canlılarda görülmektedir. Döllenme ve gamet oluşumu yoktur. Tek hücreli canlılarda, bazı bakterilerde ve çiçeksiz bitkilerde meydana gelmektedir. Eşeysiz üreme de canlılık kalıtımsal olarak aktarılır ama uyumluluk be dayanıklılık çok düşüktür.

Eşeyli üreme gelişmiş canlılarda görülmektedir. Döllenme olayı ve gamet oluşumu meydana gelmektedir. Döllenme olayında üreme hücreleri aktiftir. Erkek üreme hücresi sperm ile dişi üreme hücresi yumurta bir araya gelerek yeni bir bireyin oluşmasını sağlar. Eşeyli üremede genetik çeşitlilik sağlanmaktadır.

Eşeyli üreme gelişmiş canlılarda görüldüğü gibi bazı eşeysiz üreme gerçekleştiren tek hücreli ve çiçeksiz bitkilerde de gen transferinin ve kalıtım çeşitliliğinin gerçekleşmesi için eşeyli üremeyi gerçekleştirirler. Eşeyli üremede döllenme ve gamet oluşumunun yanında ve devamında zigot ve embriyo oluşumu da meydana gelmektedir.

Eşeyli üremede mayoz bölünme iki safhadan meydana gelir. İlk safhada bölünmeye başlama hazırlıkları ile bölünme ve ikinci safhada da bir mitoz bölünme türü olarak gerçekleşme söz konusu olmaktadır. Mayoz I ve Mayoz II evreleri bulunmaktadır.

Mayoz bölünme üreme hücrelerinde görülürken, vücut hücrelerinde ise mitoz bölünme gerçekleşir. Mitoz bölünme bir de ilkel olarak üreme gösteren tek hücreli canlılarda görülmektedir. Bölünmenin gerçekleşmesi için hücrenin belli bir gelişim seviyesine gelmesi gerekir. Bölünme hücre belli bir boyuta geldikten sonra da kendiliğinden gerçekleşebilir. Böylece canlılık faaliyetleri devam eder ve kalıtım da nesilden nesle aktarılır. Üreme olayları canlılığın ortak özellikleri olarak en ilkel ve en gelişmiş canlılarda görülmektedir.

Eşeyli üreme özellikleri şu şekildedir:

*Dişi ve erkek bireylerden meydana gelmektedir.

*Eşeyli üremede mayoz bölünme bütün evreleriyle gerçekleşmektedir.

*Eşeyli üremede polen, sperm, yumurta gibi dişi ve erkek üreme hücreleri bulunmaktadır.

*Eşeyli üremede en temel faaliyetler mayoz bölünme safhaları ve döllenme olayıdır.

*Eşeyli üreme çok hücreli hayvan ve bitki hücrelerinde görülmektedir.

*Eşeyli üreme sonucunda çok az birey sayısı oluşmaktadır.

*Eşeyli üremede oluşan yeni bireyler çevre koşullarına uyum sağlamakta ve dayanıklık bakımından yüksek seviyede bulunmaktadır.

*Eşeyli üreme sonucunda oluşan bireyler kromozomlarının bir kısmını anneden bir kısmını da babadan alırlar. 

*Eşeyli üremede krossing-over sayesinde genetik çeşitlilik sağlanmaktadır.

*Eşeyli üreme sayesinde kalıtım farklılıkları da yaşanmaktadır. Çevre uyumu gerçekleştiği için çevresel kalıtım da söz konusu olmaktadır.

*Eşeyli üreme gerçekleştiren bazı tek hücreli ilkel canlılar, normalde eşeysiz üreme yaptıkları halde gen transdferinin gerçekleşmesi adına eşeyli üremeyi kullanabilirler.

Eşeyli Üreme Çeşitleri ve Özellikleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rengobaba16 dedi ki:

    çok güzel bir sayfa çok beğendim

  2. kader dedi ki:

    Eşeyli üreme çeşitleri ve özelliklerini araştırırken sayfanızla tanıştım ne çok ödev konusu yazmışsınız nasıl daha önce görmedim bilmiyorum hemen hemen her ders konusu var burada. Bir daha hep bu sayfada ödevimi araştıracağım.

Yorum Yaz