Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen eşek sudan gelinceye kadar dövmek deyiminin hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Deyiminin Anlamı:

Birisini çok uzun süre dövmek, çok uzun süre dövmek adına tehdit etmek, evire çevire dövmek anlamlarına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik hale gelmiştir.

Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Deyiminin Hikayesi:

Eskiden orduların saka neferleri olurdu. Saka neferleri ordunun su ihtiyacının karşılanması için eşeklerle su taşıyarak ordunun konakladığı ve kışladığı yerlere su getirirlerdi. Bu neferler hızlı, çevik neferlerden seçilirdi. Bir gün bu tabura tembel ve uyuşuk bir nefer denk gelmiş. Eşekleri alıp suya gitmiş.

Saka neferi suya giderken dinlenmek için bir ağaç gölgesi örmüş ve yatmış uyumuş. O sırada eşek uzaklaşmış. Nefer uyandığından eşeği göremeyip paniklemiş. Aramış bulamamış. Kışlaya dönüp durumu anlatmış. Kışladaki askerle hiddetle komutanın karşısına geçip neferi teslim etmiş. Komutan çok sinirlenmiş neferi dövmeye başlamış. Nefer yalvardıkça seni eşek sudan gelinceye kadar döveceğim demiş. O gün bugündür bu deyim halk arasında kullanılarak günümüze kadar gelmiştir.

Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz