Engellilerin Karşılaştıkları Sorunlar ve Çözümleri

Bu yazımızda engellilerin karşılaştıkları sorunlar ve çözümleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Engelliler, doğuştan ya da sonradan yaşanılan kazalar neticesinde sakat kalan, vücudunda ve uzuvlarında eksiklikler olan kişilerdir. Bu nedenle herkes bir engelli adayıdır. Çünkü insanın başına ne zaman ne geleceği ve ne şekilde sonuçlanacağı belli değildir.

Engelliler, sosyal hayatta birçok sorunla karşılaşmaktadırlar. Ulaşım ve iletişim alanlarında sorunlar yaşamaktadırlar. Engelliler, ulaşım alanlarında sorunlar yaşamaktadırlar. Özellikle kara yollarındaki ulaşımda otobüslerde ve minibüslerde araçlara binme konusunda sorunlar olmaktadır. Felç olanlar daha büyük sorunlar yaşanmaktadır. Bazı araçlarda rampa ve asansörler bulunmaktadır.

İletişim alanında da sağırlar ve körler sorun yaşamaktadır. Her ne kadar işaret dili ve kabartma dili kullanılsa da insanlarla olan iletişimlerde aksaklıklar meydana gelmektedir. Uzuvlarında eksiklikler meydana gelen kişilerde hayat daha da zorlaşmaktadır. Protest uzuvlar geliştirilse de insanlar birçok sorun yaşamaktadırlar.

Günümüzde kabartma yazısı, işaret dili, protest uzuvlar, sandalyeler, koltuk değnekleri gibi teknolojiler geliştirilse de insanların düşüncelerindeki engellerin aşılması oldukça önemlidir. Engellilerin yaşadığı sorunlar daha insanlarla yaşadıkları ilişki sorunlarıdır. Bunların aşılmasında eğitim ve öğretim oldukça önemlidir. Özel eğitimin bilinmesi ve uygulanması gerekir.

Özel eğitim sayesinde engelli yaşamının öğrenilmesi, sorunların çözüme kavuşturulması daha etkili gerçekleştirilmektedir. Engelli hayatının bilinmesi ve ön yargıların aşılması engellilerin sosyal hayatta sosyal ilişkiler geliştirilmesi daha kolay olacaktır.

Engellilerin Karşılaştıkları Sorunlar ve Çözümleri Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.