Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Enerji Nedir Varlıklar Hangi Durumlarda Enerjiye Sahip Olurlar?

Bu yazımızda enerji nedir varlıklar hangi durumlarda enerjiye sahip olurlar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Enerji, organizmanın etkin gücü olarak biyolojik bir tanımlama ile tanımlanabilir. Maddede var olan ısı, ışık ve güç enerji olarak da tanımlanabilir. Enerji, organizmanın yaşaması için gerekli olan güçtür. İnsan vücudunda hücreler ürettikleri enerjiler sayesinde faaliyet gösterirler.

Enerji, insan için besinlerden elde edilir. Kimyasal enerji, oksijensiz solunumla yakılabilir. Solunumun gerçekleşmesi için de enerjiye ihtiyaç vardır. Enerji insan vücudunda canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi için üretilmektedir. Hücrede enerji mitokondri tarafından sentezlenmektedir. Bitkiler, fotosentez yaparak enerji üretirler. Enerji aktarımı da besin zinciri ile gerçekleşir. %10 oranında zincirin üst seviyesine doğru enerji akışı bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ersin dedi ki:

    Arkadaşlar enerji nedir varlıklar hangi durumlarda enerjiye sahip olurlar bilen var mı ? Detaylı bir şekilde araştırma yapıp bilgi toplamamı istedi öğretmenim. Bana yardımcı olun lütfen.

    1. FİRDEVS dedi ki:

      ENERİ KISACA İŞ YAPABİLME YETENEĞİDİR TIPKI UZUNLUKLAR GİBİ SKALAR BÜYÜKLÜKTÜR. TOPLAMDA 8 TANE ENERİ ÇEŞİDİ VARDIR BUNLAR POTANSİYEL KİNETİK ISI IŞIK ELEKTİRİK KİMYASAL NÜKLER VE SES ENERİSİDİR UNUTMAMAMIZ GEREKEN İSE HİÇBİR ENERİNİN KAYBOLMADIĞIDIR. OLSAOLSA BAŞKA BİR ENERİ TÜRÜOLMUŞTUR.

Yorum Yaz