Elementlerin Sınıflandırılmasının Tarihsel Olarak Gelişimi Kısaca

Bu yazımızda elementlerin sınıflandırılmasının tarihsel olarak gelişimi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elementlerin sınıflandırılmasında ve belli kriterlere göre dizilmesinde birçok bilim adamı katkı sunmuştur. 19. yüzyıldan günümüze kadar yapılan fiziksel ve kimyasal çalışmalar birçok elementin keşfinde ve sınıflandırılmasında önemli bir yere sahiptir.

Tarihte ve günümüzde bilim insanları maddelerin kendi dünyasını ve maddelerin çevreyle, insanla olan ilişkisini irdelediğinden elementlerin birçoğunu keşfetme şansı bulmuştur. Elementlerin keşiflerinin artması elementleri sınıflandırma ihtiyacını doğurmuş ve ortaya Periyodik Cetvel denilen bir çalışma çıkmıştır.

Elementlerin sınıflandırılmasının tarihsel olarak 19. yüzyıldan günümüze doğru gelişimi ise şu şekilde incelenebilir:

Joharın Döbereiner (1829):

Elementlerin benzer özellik göstermelerinden dolayı aynı kategoride değerlendirilmeleri gerektiğini öne süren bilim insanıdır. Ona göre benzer özellik gösteren elementler aynı grupta yer almalıdır.

Alexandre Beguyer (1850’li yıllar):

Elementleri fiziksel olarak sarmal şekilde dikey bir sınıflandırma çalışması yürütmüştür. Bununla beraber elementlerin yanı sıra bileşiklere ve iyonlara da yer vermiştir.

John Newlands (1850’li yıllar):

Çalışma yaptığı dönemde keşfedilen 62 element üzerinde ağırlıklarına göre bir dizlim yapan fiziksel ve kimyasal tasnifi öne çıkaran bir çalışma yapmıştır. Periyodik anlamda elementlerin belli dönemeçlerden sonra tekrar ettiğini analiz etmiştir.

Dimitri Mendeleyev (1860’lı yıllar):

Atom ağırlığı analizler yapan Dimitri, Periyodik Cetvel’e katkı sunan ve cetvelin şeklini almasında ilk rolü oynayan bilim insanıdır.

Lothar Meyer (1860’lı yıllar):

Mendeleyev’den habersizce elementleri sınıflandıran ve fiziksel özelliklerinden yararlanarak bunu gerçekleştiren aynı dönem bilim insanıdır. Periyodik Tablo’nun belli bir düzen içinde işlediğini ve tekrar ettiğini görmüştür.

Henry Moseley (1890’lı yıllar):

Elementlerin proton sayısına göre dizilimini sağlayan bilim insanıdır. Atom sayılarının proton sayılarına denk geldiğini ortaya koyarak bir dizilim gerçekleştirmiştir.

Glenn Seaborg (1900’lü yıllar):

Seaborg, Periyodik Tablo’nun altına o iki sırayı ekleyen bilim insanı olarak son şekli dizayn eden bir öncüdür.

Elementlerin Sınıflandırılmasının Tarihsel Olarak Gelişimi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.