Elektrik Nakil Hatlarında Çalışan Kişilerin Kauçuk Bot ve Eldiven Giymelerinin Nedeni Nedir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ağustos 2018

Elektrik Nakil Hatlarında Çalışan Kişilerin Kauçuk Bot ve Eldiven Giymelerinin Nedeni Nedir?

Bu yazımızda elektrik nakil hatlarında çalışan kişilerin kauçuk bot ve eldiven giymelerinin nedeni nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektriği ileten maddelere iletken maddeler denir. Elektriği iletmeyen maddelere ise yalıtkan maddeler denir. Elektriğin nakledilmesinde iletken ve yalıtkan maddeler birlikte kullanılır. Elektriği ileten maddeler, yalıtkan maddelerle sarılmaktadır. Böylece elektrik çarpmaları önlenmektedir.

Elektrik nakil hatlarında çalışan kişilerin kauçuk bot ve eldiven giymelerinin nedeni kauçuğun elektriği iletmiyor olması yani yalıtkan bir madde olmasıdır. Yalıtkan maddeler elektriği iletmez. Böylece elektrik nakil alanlarında elektrik kaçağına maruz kalmanın önlemi alınmış olur. Yalıtkan maddeler elektriğin iletiminde güvenlik amacıyla kullanılmaktadır. Kauçuk bot ve eldivenler de bunun için çalışanlar tarafından giyilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. yasin dedi ki:

    Gerçekten kauçuk malzeme elektriği iletmiyor mu? Eğer öyleyse elektrik deneylerinde bende o tarz malzeme kullanarak kendime korumaya alayım.

  2. Abdullah dedi ki:

    Arkadaşlar kauçuk nasıl bir malzeme elektriği yalıtıyormuş doğru mu ben bir deney yapacağım eğer öyleyse kauçuk malzemeden yapılma kıyafet giyerim ne dersiniz ?

Yorum Yaz