Ekvatoral İklim Hangi Ülkelerde Görülür?

p18

Bu yazımızda ekvatoral iklim hangi ülkelerde görülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ekvatoral iklim adından da anlaşılacağı üzere ekvator bölgesinde görülmektedir. Malezya, Kongo, Filipinler, Papua Yeni Gine gibi ülkelerde etkisini göstermektedir.

Ekvatoral iklim kuşağında ortalama sıcaklıklar oldukça yüksektir.  Her mevsim yağış alır. İklim geçişleri düzenlidir. Güneş’in dik geldiği zamanlarda yağış buharlaşmanın artmasıyla artar. Nemlilik oranı da yükselir.

Bitki örtüsü toprakların aşırı yıkanmasından kaynaklanarak verimsiz bir arazi üzerinde yine de yağmur ormanları şeklindedir. Toprak rengi laterittir.  Ekvatoral iklim kuşağında ekinoks dönemlerinde rejim farklılıkları kendini hissettirmektedir.

Bitki örtüsü tek düze olmakla beraber yer yer ormanlık alanlara rastlanmaktadır. Tarım gelişmemiştir. Çünkü verimli toprak kaybı aşırı yağış nedeniyle bir sorun oluşturmaktadır. Bu bölgelerde iklim geçişleri sert olmadığından turizm gelişmiş sayılır.

İnsanların yerleşik düzen oluşturması oldukça zor olduğundan rakımın yüksek olduğu yerlerde insan hayatı etkindir. Ekvatoral iklimde yağışların düzenli olması su kaynaklarının ve havzaların kullanımı ve ulaşılabilirliği açısından oldukça avantajlıdır.

Ekvatoral iklimde Güneş ışınlarının geliş açıları oldukça belirleyici olduğu için, iklim türüne alışmak kolaydır. Çöl ve tropikal iklimlerinin de geçiş bölgelerinde etkisini göstermesiyle bir farklılık oluşmaktadır.

Enlemlerin hayali sınırlarıyla sınırlı kalan bu iklim türü etkisi altına aldığı kuşak sebebiyle makroiklim özelliklerini taşır.

Ekvatoral iklim insan hayatı için elverişli coğrafik özellikler sunmakla birlikte oldukça göç veren yerlerde de etkilidir.

Ekvatoral İklim Hangi Ülkelerde Görülür Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.