Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2021

Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Nasıl Sınıflandırılır?

Bu yazımızda ekonomik faaliyetler nelerdir nasıl sınıflandırılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Dünya üzerinde ekonomik güç dengeleri birçok paydaşa dağılmaktadır. İnsanlık tarihinden beri varlığını koruyanlar, bilim ve tekniklik varlık kazananlar ve gelişmekte olup dünya ekonomik yapısına fayda sağlayanlar olma üzere birçok ekonomik faaliyetler vardır. Bu faaliyetler belli bir alan içinde sınırlandırılır.

Bu sınırlandırma bir sınıflandırma hareketidir. Sınıflandırma ile ekonomik güç dengelerinin riski dağıtılır. Hacmi arttırılır. Faaliyetler çoğaltılır. Yatırım imkanı, ticaret hacmi, pazar genişliği, hammadde ihtiyacı belirlenir.

Ekonomik faaliyetler sektörler olarak belirlenir ve sınıflandırılır. Tarım sektörü, sanayi sektörü, hizmet sektörü, bilgisayar tabanlı sektörler ve yöneticilik sektörleri olmak üzere beş şekildedir.

Tarım sektörü, dünya üzerinde tarıma elverişli alanlardan elde edilen üretimin ekonomik anlamda güce dönüştürülmesiyle oluşturulan daima devam eden sektördür. İnsanların hayatlarını devam ettirebilmek için sağladıkları geçim kaynaklarının en temelini oluşturur. Gıda ve hayvancılık faaliyetleri de kapsamaktadır.

Sanayi sektörü, çalışma, bilişim faaliyetlerinin makine gücüyle birleştirilmesiyle yapılan bilimsel tabanlı üretim sektörüdür. Yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin işlenebilir hale getirilip kullanıma hazır durumun oluşturulmasıyla gelişen bir sektördür. İnsan gücünün, makine gücüyle uyumlu çalışması sonucunda üretim sağlanır.

Hizmet sektörü, devletlerin sağlık, eğitim, sosyal hizmetler, ulaşım, adalet, basın – yayın gibi alanlardan oluşan sektördür. Üretimi insan merkezlidir. Hizmet ettiği alan tamamen insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılar.

Bilgisayar tabanlı sektörler, makine gücünün donanım, yazılım, medya, internet, bilgi sistemleri ile birleşmesi sonucu oluşan ekonomik faaliyet sınıflandırma sahasıdır. Bilişimde yaşanılan bütün gelişmeler bu sektörü doğrudan etkiler.

Yöneticilik sektörü, ekonomik açıdan karar verme mekanizmalarının kontrol altında tutulduğu, bilim ve teknikten beslenen ve her ekonomik faaliyet sınıfıyla doğrudan veya dolaylı ilgili olan yeni nesil ekonomik faaliyetlerin revaçta olduğu bir sektördür.

Ekonomik faaliyetler bu kapsamda üretim, dağıtım ve tüketim eksenli şekillenir.

Ekonomik Faaliyetler Nelerdir Nasıl Sınıflandırılır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz