Ege Bölgesi’nin Coğrafi Özellikleri Turizm Faaliyetlerini Nasıl Etkilemiştir?

Bu yazımızda Ege Bölgesi’nin coğrafi özellikleri turizm faaliyetlerini nasıl etkilemiştir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ege Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafik bölgesinden biridir. Ülkenin en batısında yer almaktadır. Bölgede Akdeniz İklimi hakimdir. Akdeniz iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yer yer yağışlı geçer. Akdeniz İklimi, bitki örtüsü üzerinde de etkili olmuştur. Birçok sebze ve meyve özel olarak yetiştirilip ihraç edilmektedir.

 

İklim, bitki örtüsü ve yeryüzü şekilleri üzerinde de etkili olmuştur. Bölgede dağlar denize dik uzanır. Bunun sonucunda menderesler oluşur. Menderes, akarsuların kıvrımlı halidir. Ayrıca kıyı şeridinde de girinti ve çıkıntı oluşmasına neden olur. Bu da yarım ada bölgelerinin meydana gelmesine yol açar.

İklim koşullarının iyi olması, kıyı şeridinde deniz turizmini olumlu bir biçimde etkiler. Özellikle İzmir – Çeşme başta olmak üzere deniz turizmi son derece gelişmiştir. Bölgede karstik yeryüzü şekillerinin oluşması Denizli – Pamukkale Travertenleri’nin meydana gelmesine sebep olmuştur.

Dağlarda yamaç paraşütü yapmak, kanyonlarda yolculuk etmek, debisi yüksek akarsularda kano yarışları yapmak (rafting) en önemli turistik faaliyetler arasındadır. Özellikle paraşütle atlama için birçok ülkeden turist gelmektedir. Dağlarda tırmanma faaliyetleri, kamp kurma, endemik türleri keşfetme gibi durumlarda yaşanmaktadır.

Ege Bölgesi, havası, suyu, dağlarıyla birçok turistin gözbebeğidir. Yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bölgede tarihi dokular da bulunmaktadır. Tarihi dokular olduğu gibi korunduğu için buraları ziyarete gelen turistler, ayrıca bölgedeki diğer turistik etkinliklere de katılmaktadır.

Ege Bölgesi’nin Coğrafi Özellikleri Turizm Faaliyetlerini Nasıl Etkilemiştir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.