Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Kasım 2020

Edebi Mektup Nedir Kısaca Özellikleri

Bu yazımızda edebi mektup nedir kısaca özellikleri kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Edebi, edebiyata ait olan demektir. Edebiyat, dünya genelinde bilgi birikimi olarak kullanılır. Literatür, edebiyat anlamındadır. Bilim, sanat, felsefe, şiir vb. alanların hepsi topyekun edebiyat unsurudur. Edebi mektuplar da edebiyat sahalarında tartışmaların yapıldığı ve fikirlerin bildirildiği mektuplardır.

Mektup, kısa, düz yazı şeklinde yazılan, hitabelerden oluşan ve genelde haberleşme amacıyla kullanılan bir türdür. Mektuplar, bildiri, açık görüş ifade etme amacıyla da yazılır. Edebi mektuplar, dergi ve gazetelerde yayınlanan mektuplardır.

Edebi mektuplar, yazarların sanat ve edebiyat alanlarında tenkit, fikir alışverişi, tartışma, duygu ifade etme bakımından yazılan mektuplarıdır. Edebi olma özelliği bu yönüyle ortaya çıkmaktadır. Edebi mektuplarda, yazarların ruh dünyasından unsurlar barınabilir.

Edebi mektuplarda daha çok edebiyat ve sanat alanına dair meseleler incelenmektedir. Bu bakımdan yazarlar ya kendi aralarında ya da gelen sorulara cevaben görüş bildirmekle yetinirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Aycan dedi ki:

    Edebi mektup konusunu araştırmam ve örnekler bulmam gerekiyordu edebi mektup örnekleri ararken bu yazıyı buldum çok da işime yaradı ödevim çok güzel oldu.

Yorum Yaz