Ebu Hanife Kimdir Kısaca
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Ebu Hanife Kimdir Kısaca

Bu yazımızda Ebu Hanife kimdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ebu Hanife, Numan bin Sabit’in künyesidir. 699 yılında doğan ve en büyük İslam alimlerinden biri olan sünni fıkhının oluşturulmasında emekler sarf ederek eserler ortaya koyan ve talebeler yetiştiren bir İslam alimidir. Zekası, ilmi, sağlam tavrı ve tavizsiz yaşaması Ebu Hanife’yi en önemli alimlerden biri yapmıştır.

Ebu Hanife, İmam Muhammed, İmam Yusuf gibi talebeler yetiştirmiştir. Onlar da alim olarak İslam’a hizmet etmişlerdir. Ebu Hanife, İslam kaynaklarının tetkik edilmesinde önemli gayretler ortaya koymuştur. Ebu Hanife, Hanefi mezhebinin kurucusudur. Ehli sünnet mezhep imamlarındandır. Hanefi mezhebi İslam fıkhının geliştirilmesinde önemli bir yol oluşturmuştur. Ebu Hanife 767 yılında vefat etmiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. meraklı dedi ki:

  çok güzel bir yazı teşekkürler çok işime yaradı

 2. berrak dedi ki:

  idare eder fena değil teşekkürler emeği geçenlere

 3. Prenses♥ dedi ki:

  güzeldi ♥♡. ben şahsen çok beğendim, ebu hanife hayatı kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

 4. Anonim dedi ki:

  çok kötü

 5. Yappoş dedi ki:

  Bence çok güzel bir yazı olmuş çok ama çok teşekkür ederim.

 6. sultan dedi ki:

  Ebu Hanife; Emevi Devletinde Kufe’de doğan İslam dininin dört fıkıh mezhebinden birisi olan Hanefi mezhebinin kurucusudur. Pek çok kişi İmâm-ı Azam olarak bilir.

Yorum Yaz