Duyu Organlarımızın Görevleri Nelerdir Kısaca

Bu yazımızda duyu organlarımızın görevleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların doğal çevreyle ve birbiriyle olan etkileşim ve iletişimlerinde duyu organları görev almaktadır. Göz, kulak, burun, dil ve deri duyu organlarıdır. İnsanlar için duyu organları çevreyle olan iletişimde alıcı ve kaynaktır.

Duyu organlarının sağlıklı çalışması için insanın da sağlığına dikkat etmesi gerekir. Beslenme ve korunma ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilmesi gerekir. Duyu organlarının görevlerinin yerine getirilebilmesi için akıl ve ruh sağlığı da önemlidir.

Duyu organlarının görevlerini tam yerine getirilmesi için sağlıklı olmak şarttır. Sağlıklı bir zemin üzerinde duyu organları rutin çalışmasına devam edebilir. Duyu organları beyinle birlikte çalışır. Beynin belli bölgelerinde belli duyu organları için alanlar bulunmaktadır.

Duyu sinirleri vasıtasıyla çevreyle olan iletişim anlamlandırılır ve beyinde yorumlanır. Bu yorum sonucunda duyu organları görevlerini gerçekleştirir. Bu nedenle beyin ve duyu organları arasında irtibat çok önemlidir. Merkezi ve çevresel sinir sistemi bu işi görür.

Duyu organlarımızın görevleri kısaca şu şekildedir:

Gözlerimizle, görürüz. Gözlerimize gelen ışınlar, kas ve sinir sistemleri tarafından anlamlandırılır ve beyne ulaştırılarak yorumlanır. İnsan gözü belli mesafedeki şeyleri görebilir.

Kulaklarımızla duyarız. Kulak birçok bölümden oluşan ve ses dalgalarını sinirsel boyutlarda elektrik sinyallerine dönüştüren bir yapıdır. İnsan kulağı belli frekanstaki şeyleri duyabilir.

Burnumuzla nefes alır ve koku alırız. Burundaki koku almaçları kokuyu analiz eder ve beyinde yorumlar. Böylece neyin kokusu olduğunu anlarız.

Dilimizle tat alırız. Acı, ekşi, tatlı, tuzlu veya herhangi bir tadı alır ve beynimizde yorumlar, karar veririz.

Derimizle dokunarak hissederiz. Sıcak, soğuk, yumuşak, sert gibi cisimlere ait özellikleri analiz ederiz.

Duyu Organlarımızın Görevleri Nelerdir Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.