Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Mayıs 2022

Dürüstlük ve Güven ile İlgili Hikayeler

Aşağıda dürüstlük ve güven ile ilgili hikayeler kısaca olarak ele alacağız.

Dürüstlük ve güven bireysel ve toplumsal hayatta en önemli değerlerdir. Dürüst olmak insanı her zaman aranılan kişi yapar. Bir toplumda dürüst ve güvenilir insanların olması o toplumda hayatı kolaylaştırmaktadır. Dürüstlük bir erdemdir. İnsanların ruhsal özellikleri olarak bir yaşama ve yaşatma idealidir. Dürüst olan insanlar samimi olan insanlardır.

Dürüstlük beraberinde güveni de getirir. Bir insanın dürüst olması yaşadığı yerin de güven içinde olmasını sağlar. Güven duygu ve düşüncesinin olduğu bir yerde insanların haksızlık ve adaletsizlik içinde olması mümkün değildir. Güven toplumu bir arada tutan değerler arasında bulunmaktadır.

Dürüst insanlar dürüstlüğün yayılması için de mücadele ederler. Siyasi, sosyal, ticari, ekonomik, kültürel olarak da her alanda dürüst olmayı manevi bir kazanım olarak görürler. Dürüstlük insana her zaman kazandırır. İyi olma ve yaşatma ideali olarak dürüst ve güven yapıcı olan değerler arasında bulunmaktadır.

Bir toplumda dürüst ve güvenilir insanların bulunması barış ve huzur ortamının sağlanmasında etkili olur. Birlik ve beraberlik ancak bu değerlere sahip çıkılarak meydana gelmektedir. Dürüstlük ve güven değerleri toplumda yapıcı değerler olarak toplumun kazanımlarını doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle dürüstlük ve güven değerlerinin bir eğitim unsuru olarak öğrencilere aktarılması gerekir. Böylece eğitimde önemli bir mesafe kat edilmiş olur. Eğitim ve öğretimin en temel kavramlarından biri olarak dürüstlük ve güven kavramlarının işlenmesi bireyleri hayata hazırlar.

DÜRÜST TÜCCAR

Büyük bir ilim adamı olan Ebu Hanife aynı zamanda kumaş ticaretiyle uğraşan bir esnaftı. Bir akşam üzeri dükkânına iki müşteri geldi. Kumaş toplarından birini beğendiler; fakat akşam namazı çok yakın olduğu için alışverişe sabah devam etmek üzere ayrıldılar.

Sabah olunca dükkâna erkenden başka iki müşteri geldi. Tezgâhın üzerindeki kumaşı onlar da beğendiler ve almak istediler. Ebu Hanife; “Bu kumaş satıldı. Siz başka bir kumaşa bakın.” diyerek adamların isteğini geri çevirdi. Adamlar o kumaşı almak istediklerini söyleyip iki katı para vermek istediler. Ebu Hanife, “Bu kumaş satıldı.” diyerek teklifi yine reddetti. Müşteriler ısrarlıydı. Bu defa kumaşın değerinin üç katı para teklif ettiler. Bunun üzerine Ebu Hanife, “İsterseniz değerinin yüz katını verin, yine de size veremem. Çünkü ben bu kumaşı başka müşterilere sattım, sözümden dönemem.” diyerek adamların isteğini geri çevirdi.

Dürüstlük ve Güven ile İlgili Hikayeler Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    çok işime yaradı kim yazdıysa emeğine sağlık beğendim.

Yorum Yaz