Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Ekim 2021

Drina’da Son Gün Özeti ve Kahramanları Kısa

Drina’da Son Gün kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Drina’da Son Gün özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Drina’da Son Gün Kitap Özeti ve Kahramanları

İkinci Dünya Savaşı’nda Balkan coğrafyasında Yugoslavya bölgesinde Alman zulümleri baş göstermiştir. Birçok aileyi esir alıp, anaları çocuklarından, babaları eşlerinden ayırıp, kıyımlar yapan Almanlar Slavlara ve Türklere zulmetmektedir.

Slavlar ve Türkler ayrı örgütler halinde onlarla savaşmaktadır. Çok zalim komutanlar gelir, geçer. Çocuklarının önünde öldürülen anne ve babalar, kocalarının karşısında tecavüze uğrayan kadınlar gibi olaylar yaşanmaktadır. Slavlar ile Türkler arasında da husumetler yaşanır.

Alman zulmü bağ ve bahçe bırakmamıştır. Kıtlık ve hastalık baş göstermiştir. Türkler örgütlenerek Almanların zulmünü bastırmak ister. .Şehir şehir dolaşırlar. Para yardımı bulmaya çalışırlar. Slavlar da kendilerini korumaya çalışır. Drina’da kurulan örgütler bir direniş hattı oluşturur.

Balkan coğrafyasının maruz kaldığı zulümler sonucunda Birinci Cihan Harbi’nde zaten başsız kalan coğrafya şimdilerde de kimsesiz kalmaktadır. Çok fazla insan ölmektedir. Eğitimliler, yaşlılar, çocuklar, kadınlar birer birer zevk için öldürülmektedir. Almanlar, hayvanlara da eziyet etmektedir. Slavlar ve Türkler arasındaki nifaktan yararlanıp bölgede egemen olmaya çalışırlar.

Alman zulümlerinin sonu gelmez. Slavlar da Türklerle olan husumetini büyütür. Daha büyük kıyımlar yaşanır. Çok fazla insan ölür. Balkan coğrafyası perişan olur.

Kahramanlar

Rıza Selmanoviç: Köklü bir Türk ailesine mensuptur.

Mehdi Azamoviç: Hukuk mezunu ve Türklerin çiftliğinde toprakla uğraşan biridir.

Mordaç: Eşini öldüren Almanlara düşman biridir.

Neniç ve Mihailoviç: Köylülerce iyi bilinen ama eşkıya olan kişilerdir.

Alfons Karr: Zalim Alman komutandır.

Mirza: Esir olan üniversite mezunu, kültürlü bir kadındır.

Drina’da Son Gün Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Nuray dedi ki:

    Drinada son gün kitabı özet şeklinde hiç bir sitede yok sadece bu sitede bulabildim. Tüm kitap özetleri neredeyse bu sitede var gerçekten çok güzel bir siteymiş burası.

Yorum Yaz