Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Drina Köprüsü Özeti ve Kahramanları Kısa

Drina Köprüsü kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Drina Köprüsü özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Drina Köprüsü Kitap Özeti ve Kahramanları

Drina Köprüsü, Bosna, Sırbistan arasında bir köprüdür. Köprünün bir tarafında Müslümanlar diğer tarafında Hristiyanlar yaşamaktadır. Köprü Sokullu Mehmet Paşa’nın devşirme yıllarından hayali olarak yapılmıştır.

Köprünün yapımında Mimar Abid Ağa çalışmıştır. Abid Ağa çok gaddar bir insandır. Kimseye göz açtırmaz. Herkesi köprüde karşılıksız çalıştırır. Köprüye zarar vermeye kalkanları cezalandırır. Radisav zulümlerden bıkar ve köprüye zarar verir. Böyle olunca Abid ağa onu cezalandırır ve öldürür. Zulümleri padişaha kadar gider. Görevden alınır.

Köprü için Arif Ağa çalışmaya başlar. Herkese emeğinin karşılığını verir. Halk tarafından sevilir. Köprü şehir için aşkların, hayatların merkezinde yer almaktadır. Bir gün Sokullu Mehmet Paşa suikastta uğrar ve şehit olur. Hüznü şehre çöker.

İlerleyen yıllarda köprü tamamlanır. Osmanlı Devleti zayıflama başlayınca Sırplar kuvvetlenir. Avusturya – Macaristan bölgede hakimiyet elde etmeye başlar. Demir yolları yapılmaya başlanır. Daha sonraki aşamalarda şehir zapturapt altına alınır. Zulüm baş gösterir. Sırplar zulüm eder. Müslümanlar umutsuz, Hristiyanlar güvensiz olur.

Savaşların ardından bölge gelişmeye başlar. Oteller, ticarethaneler açılır, makineler getirilir. Kağıt paralar ve bankalar ortaya çıkar. Drina Köprüsü değerlenir. Bölgeye ciddi katkıları olur. Dünya düzeni değişir yeni bir düzen kurulur. Köprüdeki dükkanını hiç terk etmeyen Ali Hoca da rahmetli olur.

Kahramanlar

Sokullu Mehmet Paşa: Devşirme olarak Osmanlı Devleti’nde görev almış zattır.

Abid Ağa: Mimarbaşıdır.

Arif Ağa: Mimar başıdır.

Radisav: Drinalı bir insandır.

Ali Hoca: Drinalı bir tüccardır.

Drina Köprüsü Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sinem dedi ki:

    İnternette Drina köprüsü pdf arıyordum bu özeti sitenizde buldum ve en az pdf kadar işime aradı çok güzel oldu proje ödevim katkınız için teşekkür ederim.

Yorum Yaz