Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Don Kişot Özeti ve Kahramanları Kısa

Don Kişot kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Don Kişot özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Don Kişot Kitap Özeti ve Kahramanları

İtalya’nın bir kasabasında yaşayan Don Kişot, hayaller alemine dalarak şövalye olma yolunda emin adımlarla ilerlemek ister. Eline geçirdiklerini kılıç kalkan yaparak cılız atına biner ve yollara düşer. Şövalye olması için başarılar kazanması gerekir. Bunun için de taltif edilmesi gerekir.

Kendine bir eş arar. Dulcinea adında çirkin birini dünyalar güzeli diye eş olarak alır. Bir handa mola verir. Han sahibini kral olarak görür ve kendini şövalye ilan ettirir. Bir de uşak bulması gerekir. Yolda birine teklif eder ve sonunda dayak yer. İki koyun sürüsünü savaş eden ordular olarak görür ve zayıfların anında yer alır.

Gittiği yerlerde şarapları kan zanneder ve ortalığı ayağa kaldırır. Kimse ona laf anlatamaz. Yel değirmenleriyle düşman gibi savaşmaya başlar. Dulcinea ile birlikte diyar diyar dolaşır. En sonunda bir eve varırlar. Burada arkadaşlarıyla vakit geçirir. İlk defa ona gerçek bir şövalye gibi davranırlar.

Dük ve Düşes ev sahibi olarak Don Kişot’a şövalye gibi davranır. Don Kişot arkadaşıyla iddiaya girer. Kaybedince şövalyeliği bırakır. Köyüne döner ve Alonso olarak yaşamaya başlar. Aklı başına gelir. Hayallerden vaz geçer. Bütün mal varlığını fakirlere bırakır ve ölür.

Kahramanlar

Don Kişot: Alonso isimli aklını kaybetmiş biridir.

Dulcinea: Don Kişot’un kendine eş seçtiği kadındır.

Dük ve Düşes: Don Kişot’un ev sahipleridir.

Sancho Panza: Don Kişot’un uşağıdır.

Don Kişot Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. vahan dedi ki:

    abi çok sağol en iyi kopya biraz kısaltım iyi niye biliyormusun niye : çünkü öğretmen anlardı iyi 10 yıldız

  2. Nil dedi ki:

    Don Kişot özeti arıyordum bu yazıda bu kitabın özetini çok güzel çıkartmışsınız Türkçe ödevim için bu özet bana çok lazımdı. Ellerinize sağlık çok güzel olmuş.

Yorum Yaz