Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ekim 2021

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Özeti ve Kahramanları Kısa

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Dokuzuncu Hariciye Koğuşu özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Kitap Özeti ve Kahramanları

Romanın kahramanı 7 yaşında bacağından rahatsızlanan bir çocuktur. On beş yaşına geldiğinde ağrılarıyla baş edemez ve hastaneye kaldırılır. Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’nda yatar. Bir türlü teşhis edilemeyen hastalığının adı artık konmuştur. Kemik veremi olan çocuk, doktorların tavsiyesi üzerine stresten uzak durmalı ve çok iyi beslenmelidir.

Annesiyle birlikte yaşayan çocuğun iyi beslenmeye maddi durumu yoktur. Stresten uzak yaşayacak kadar da durumları iyi değildir. Bir akrabalarından yardım istemek akıllarına gelir. Bu akrabaları bir paşadır. Erenköy’de bir konakta oturmaktadır. Paşa çocuğun durumuna acır.

Çocuğun iyi beslenmesi ve rahat bir hayat yaşaması için onu evine alır. Çocuk burada güzel vakit geçirir. Hastalığı iyileşmeye başlar. Paşanın kızı olan Nüzhet’e aşık olur. Bu aşk onu hayata bağlar. Çocuk hayata tutunmaya devam eder.

Fakat ailesi Nüzhet’i Ragıp adında bir doktorla evlendirmek ister. Bunu duyan çocuk çok üzülür. Hastalığı zaman içinde hızla ilerler. Evi terk eder. Hastaneye düşer. Hastanede doktorlar, ne yapıp edip çocuğu iyileştirirler ve bacağını kurtarırlar.

Sağlıklı bir şekilde hastaneden çıkan kahraman, tekrar konağa döndüğünde ne acıdır ki Nüzhet’i Ragıp ile evlenmiş olarak görür. Bacağı kurtulan ama eskisi kadar iyi olmayan çocuk, basamamaya devam ederken, hayallere bağlı kalıp yaşamamasını öğrenmişti.

Kahramanlar:

Nüzhet: Paşanın kızıdır.

Ragıp: Doktor bir gençtir.

Olayın kahramanının yaşadığı hastalık, yazarınkiyle benzerlik taşıdığından eser otobiyografi türünde de ele alınmıştır.

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. sanane dedi ki:

  gerçekten acıklıbir kitap

  1. isimsiz dedi ki:

   oldukça işime yaradı hazırlayanın ellerine sağlık güzel olmuş

 2. Bilinmeyen dedi ki:

  Çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim

 3. Anonim dedi ki:

  Çok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim

 4. Ceren dedi ki:

  Dokuzuncu hariciye koğuşu özet bence çok güzel ve eksiksiz olmuş. Çünkü bu kitabı ben okudum ve ger.çekten kitapta eksik bir yer bırakmadan özet yazmışsınız.

Yorum Yaz