Doğada Bulunduğu Haliyle Kullandığımız Maddeler Nelerdir?

Bu yazımızda doğada bulunduğu haliyle kullandığımız maddeler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan doğaya her daim etkileşim halinde olan bir varlıktır. Çevresiyle sosyal ilişkiler kuran insanlar, bilimin farkına vararak beceri, akıl ve mantık yorumlamalarıyla teknik anlamda ilerleme kaydetmişlerdir.

 

İnsanlar bilim ve teknolojide ilerlerken her alanda olduğu gibi yine doğadan yararlanmışlardır. Tabiat insanın hayat kaynağıdır. Birçok canlı ve cansız varlığın yaşam alanı olan doğa, insanın beslendiği yegane kaynaktır. Bu nedenle doğa sistemleri içinde insan birinci sıradadır.

Doğada bulunduğu haliyle kullandığımız maddeler şu şekilde sıralanabilir:

Su

İnsanların var olduğu günden bugüne kadar vazgeçilmez hayat içeceği olan su, insanların hayatta kalmalarını sağlayan düzenleyici bir maddedir. Özellikle temiz su kaynakları denilen kar ve yağmur sularının oluşturduğu kaynaklar doğrudan kullandığımız kaynaklardır. Bu kaynaklar içilebilir su ya da tatlı su kaynakları olarak bilinir.

Sebze

Bitkiler insanların doğrudan doğadan yararlanarak kullandığı canlılardır. Bunların arasında sebzeler ise besin değeri yüksek, enerji verici, düzenleyici maddeler olarak insanın doğada bulunduğu haliyle kullandığı maddeler arasındadır.

Meyve

Meyveler, sebzelerden farklı olarak vitamin ve enerji kaynaklarıdır. Tatlı, ekşi türde oluşan meyveler, doğada bulunduğu şekliyle tüketilmektedir.

Ağaç

Ağaçlar oksijen kaynağı olarak, oksijenli solunum yapan insanların doğrudan kullandığı yegane maddelerden biridir. Ağaçların sağladığı oksijeni doğrudan içimize çekerek nefes alırız.

Toprak

Toprak insanın her şeyidir. Evidir, yurdudur, hayat kaynağıdır. Bu nedenle topraktan da doğrudan yararlanırız. Öldüğümüzde gömülmemiz, doğrudan toprak tarafından kullanılmamızla başlar.

 

Doğada Bulunduğu Haliyle Kullandığımız Maddeler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.