Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Diyorlar ki Özeti Kısa

Diyorlar ki kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Diyorlar ki özet kısaca olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Diyorlar ki Kitap Özeti

Diyorlar ki, Ruşen Eşref’in bir mülakat eseri olarak Milli Mücadele ve Mütareke yıllarında bir dizi edebiyat insanlarıyla yaptığı görüşmelerden tap edilen bir eserdir. Ruşen Eşref, Mustafa Kemal Paşa ile yakın temas halinde olarak çalışmış ve O’nu ilk defa tanıtan bir yazar olmuştur.

Diyorlar ki kitabındaki bazı mülakatların özeti şu şekildedir:

Nigar Hanım,

-Okuduğuma göre şiire hevesiniz çok küçük yaşlarda başlıyor. Bu hevesinizi ortaya çıkaran şey neydi?

-Şairlik benim yaradılışım olmuştur. Kardeşimi kaybettiğimde hissettiğim duygularımla ilk eserlerim ortaya çıktı. Kadıköy’de babamın seçtiği bir dil hocasından güzel Türkçe’yi öğrendim. Eserlerim yayınlanmaya başladığında on dört yaşımdaydım. Annem bana ilham kaynağı oldu. Çünkü sürekli olarak şiir okuyordu.

-Eski edebiyatımızı okuduğunuz dikkatini celp eden şair ve yazarlar hangileridir?

-Birçok kişiyi takip ederdim. Özellikle çocuklarımın eniştesi olan Sadullah Paşa2nın babası Esat Muhlis Paşa’nın divanını sabahlara kadar dirsek çürüterek okurdum. Nitekim uyku nedir bilmezdim. Leyla, Mecnun şiirlerini de çok okurdum.

-Ben de öyleydim.

-Sürekli olarak eski divanları okurdum. Batıdan ve doğudan klasikleşmiş şair ve yazarların eserlerini takip ederdim. Hugo, Musset, Fuzuli, Nedim sürekli okuduğum kişilerdi. Fuzuli ve Nedim beni çok duygulandırırdı. Biri aşk deryasında biri şuur deryasında beni başka alemlere götürürdü. Şeyh Galib de okurdum. O dönemde bu tür eser ve kişilerden beslendim, Hakkımda çıkan makaleler beni teşvik ediyordu. Fikriyatımı yazıya ilhamla dökmeye başladım.

Diyorlar ki ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ayşe dedi ki:

    Diyorlar ki türü hiç bir ödev sitesinde böyle güzel özetlenmemiş. Çünkü bir çok siteye baktım çok araştırma yaptım ama bu eserin böyle güzel özetine başka bir sitede rastlamadım.

Yorum Yaz