Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Dingo’nun Ahırı Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen Dingo’nun ahırı deyiminin hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Dingo’nun Ahırı Deyiminin Anlamı:

Bir yere çok girilip çıkılması, bir yerin aşırı kalabalık olmasından ötürü düzensizlik durumunu eleştirmek için kullanılan bir deyim olarak dilimize yerleşmiştir.

Dingo’nun Ahırı Deyiminin Hikayesi:

Osmanlı Devleti zamanında atlar ulaşım aracı olarak kullanılmıştır. At arabaları modern zamanlarda şehiriçi ulaşımın sağlanması için kullanılmıştır. Özellikle büyükşehirlerin tamamında at arabaları adeta taksi gibi hizmet vermiştir. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında İstanbul’da da ulaşım hizmetleri alanında at arabaları sıklıkla kullanılmaya devam etmiştir.

Karaköy semtinde at arabaların park edilmesi ve hayvanların dinlenmesi için sürekli geçip gidilen faali bir yol üzerinde ahır bulunmaktaydı. Bu ahıra herkes istediği zaman at arabasını çeker ve atının ihtiyaçlarını karşılardı. Bu ahır çok kalabalık olurdu. Keşmekeş olan ahırın sahibi de Dingo olarak bilinmektedir. Bu nedenle çok kalabalık olan ve girip çıkanın belli olmadığı yerler için bu deyim kullanılmaktadır. Dingo’nun ahırı gerçek bir olay olarak tarihte yerini almış ve dilimizde deyim olmuştur.

Dingo’nun Ahırı Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sema dedi ki:

    çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, dingonun ahırı ne demek kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

Yorum Yaz