Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşürmediği dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak Deyiminin Anlamı:

Bazı şeyleri hedeflerken ve elde etmek isterken elindeki varlıklardan da olmak, elindekini kaybetmek anlamına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik halde kullanılmaktadır.

Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak Deyiminin Hikayesi:

Dimyat, Mısır’ın bir vilayetidir. Bu vilayette çeltik tarlaları çok olur. Dünyanın her yerinden buraya pirinç almaya giden tüccarlar bulunmaktadır. Türkiye’den de Akdeniz üzerinden gemilerle pirinç almaya giden tüccarlar vardır. Bulgur ticareti yapanlar pirinç almak için yine de Dimyat’a gitmektedir.

Bir gün tüccarlar giderken gemi korsan istilasına uğrayıp soygun edilmiştir. Türk tüccarlardan biri de tüm altınlarını vermiştir. Geri döndüğünde bulgurları da sattığından evde ailesine yedirecek ne bulguru ne de pirinci kalmıştır. Bu nedenle Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olunmuştur. Bu deyim bundan sonra da dilimizde kalmış ve kullanılmaya devam etmiştir.

Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak Deyiminin Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz