Devlet Nasıl Ve Neden Ortaya Çıkmıştır?

Bu yazımızda devlet nasıl ve neden ortaya çıkmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sosyal bir varlık olarak çevresiyle daima iletişim ve etkileşim halindedir. Bu insanın doğasında olan bir şeydir. Bir yaratılış gerçeğidir. İnsan bu güdülerle ilk olarak aile kurma yoluna girmiştir. Toplumun en küçük birimi olarak aile kurumunu kurmuştur. Birlikteliğin nüveleri bu şekilde oluşmuştur.

Yine yaratılış gereği nesil devam ettirme güdüleri insan nüfusunun artmasına neden olmuştur. Avcılık ve toplayıcılık yaparak hayatını idame ettiren inşalar hayvancılık yapmaya başlayarak hayvanları ehlileştirmiş ve evcilleştirmiştir.

Böylece göçebe bir hayata başlayan insanlık mağara kovuklarından ovalara ve mezralara yayılarak çadırlar kurmuştur. İnsanların temel ihtiyaçlarına geçim kaygıları da eklenerek ticari fikirler ortaya çıkmıştır. Dini inanışların etkisiyle gıda ve iktisat rejimleri oluşmuştur.

İnsanların bir arada akrabalıklar düzeyinde yaşaması ve kabileler şeklinde ayrı olması birbirlerini tanımaya ve yeni akrabalıklar kurmaya neden olmuştur. Bu da her topluluğun belli gelenek, görenek, örf ve adetleri olduğunu gösterir. Daha sonra din esaslı gelişecek olan bu duygu ve düşünceler, dil, din, ırk merkezinde bir araya gelerek yurt edinme kaygılarıyla millet olma olgu ortaya çıkmıştır.

Millet olgusu teşkilatlanma gerektirdiğinden devlet örgütlenmesi biçimleri ortaya çıkmıştır. Bu sosyal, kültürel, ekonomik ve en sonunda din esaslı olarak şekillenmiştir.

Devletler, şehir sistemleri olarak ortaya çıksa da şimdi devlet sistemlerinin ilkel hallerini barındırmaktaydı. Velhasıl insanların bir arada ve düzenli yaşamasının isteği olarak gelenekler ve dini inanışlar doğrultusunda devlet sistemleri oluşmuştur.

Devlet insanların can, mal, namus, din ve neslini korumak için vardır.

 

Devlet Nasıl Ve Neden Ortaya Çıkmıştır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.