Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen devlet kuşu konmak deyiminin anlamı ve hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Anlamı:

Talihli olmak, şanslı olmak, kısmeti açılmak, iyi şeylerin olacağına işaret edilmesi anlamlarına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik bir halde kullanılmaktadır.

Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Hikayesi:

Özellikle İran coğrafyasında devlet yönetiminde ya da kamusal alan dışında insanların bir yerlere gelmesini sağlayacak bazı faaliyetler yapılır. Bunlardan biri de başına devlet kuşu konmak tabiri ile açıklanmaktadır. İranlılar, önemli görevleri ifa edecek kişiler için yüksek yerlere bıraktıkları kuşların altından geçmelerini söyler.

Böylece kuşlar uçarak gelip de kimin başına konarsa o şanslı kişi olarak görevine başlayacaktır. İran tarihinde yeri olmayan ama yazılı olmayan kaynaklara göre aktarılan bu olay şans eseri bir şeyler elde eden insanları eleştirmek için kullanılan bir deyim olarak dilimizde yerleşik halde kullanılmaya o gün bugündür devam etmektedir.Çok şanslı olmak anlamına gelerek şans eseri bir şeyler elde etmek şeklinde kullanılmaktadır.

Devlet Kuşu Konmak Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz