Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2021

Derviş ve Ölüm Özeti ve Kahramanları Kısa

Derviş ve Ölüm kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Derviş ve Ölüm özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Derviş ve Ölüm Kitap Özeti ve Kahramanları

Şeyh Ahmed Nureddin, bir Mevlevi tekkesinde hocalık yapmaktadır. Bağlı olduğu gelenekler nispetince hoşgörülü olmak zorunda ve hoşgörünün yayılmasına hizmet etmek zorundadır. Bağlı olduğu tekke ve o tekkenin örfi gelenekleri bu şekilde bir hikmete binaen hizmet vermektedir.

Şeyh Ahmed Nureddin’in yaşadığı dönem siyasi açıdan çalkantılı ve devlet idarecilerinin halkı ezdiği bir dönemdir. Bir zulüm döneminde hoşgörüsünü müdafaa etmeye çalışan Ahmed Nureddin kendini durumunu ve konumunu sorgulamaya başlamıştır.

Böyle bir zamanda Hıdırellez eğlencelerinin insanları katletmeye varan oyunlara dönüşmesi, Ahmed Nureddin’in hoşgörü anlayışını tahrip ve tahrik etmektedir. Bu nedenle kendi iç muhasebesinde hoşgörünün sınırlarını da zorlamaktadır.

Ahmed Nureddin’in kardeşi Harun, devlet zindanlarında işlemediği bir suçtan yatmaktadır. Onu kurtarmak için seferber olan Ahmed Nureddin kısa süre içinde kardeşinin zindanlarda öldürüldüğünü öğrenir. Devletle ters düşer ve zindana atılır.

Ahmed Nureddin, zindanda gördüğü eziyetler, zulümler, işkenceler karşısında hoşgörüsünü yitirir ve bambaşka biri olur. Dervişliği de bırakır. Çıktığında tekkeden uzaklaşmıştır. Siyasi otorite onu sindirmiştir. Kendi değerlerini koruyamamış ve halinden memnun olmayarak yeniden kendini sorgulamaya başlamıştır. Bu aşamalarda düşünce bunalımları ve anlamlandırma sorunları yaşar.

Çok kötü günler geçiren Ahmed Nureddin, kardeşini kurtaramamanın acısı, tekkeyi terk etmesinin üzüntüsü ve kendi iç muhasebesindeki endişeleri nedeniyle çok sıkıntılı günler geçirir. Ölüm noktasında farklı düşüncelere dalar. Her an ölümü düşünmeye başlar.

Kahramanlar

Derviş Ahmed Nureddin: Şeyh olarak Mevlevi tekkesinde görevlidir.

Harun: Ahmed Nureddin’in kardeşidir.

Derviş ve Ölüm Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Güneş dedi ki:

    Derviş ve ölüm özet şeklinde ararken bu yazıyla karşılaştım çok işime yaradı çünkü hiç bir sitede bu kitabın özeti bu şekilde verilmemiş. Bu yüzden güzel bir yazı olmuş.

Yorum Yaz