Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Denize Düşen Yılana Sarılır Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Birçok kişinin dilinden düşmeyen Denize Düşen Yılana Sarılır Deyiminin Hikayesi nedir merak ettiniz mi? Gelin açıklayalım:

Denize Düşen Yılana Sarılır Deyiminin Anlamı:

Çaresiz kalanlar en ummadıkları yerlerden yardım istemek zorunda kalırlar anlamına gelen bir deyim olarak dilimizde yerleşik hale gelmiştir.

Denize Düşen Yılana Sarılır Deyiminin Hikayesi:

Osmanlı Mısır Valisi olan Kavalalı Mehmet Ali Paşa eli güçlenince devlete karşı savaş açmıştır. Oğlu İbrahim Paşa da fırsattan istifade Suriye’ye hakim olmak istemiştir. Mehmet Ali Paşa Kütahya’ya kadar ilerleyince Osmanlı Devleti zayıf askeri ve siyasi durumuyla birlikte zor durumda kalmıştır. Acil yardım alması gereken Osmanlı Devleti düşünmeye başlamıştır.

Osmanlı Devleti, Mehmet Ali Paşa’ya karşı Ruslardan yardım istemek zorunda kalmıştır. Ruslar gelerek Kavalalı Mehmet Ali Paşa’yı yıldırmış ve uzaklaştırmıştır. Padişaha nasıl olur da Ruslardan yardım alırız diye tenkitlerini arz eden kişiler, denize düşen yılana sarılır cevabıyla karşılaşmışlardır. Böylece bu deyim dilimizde yerleşik hale gelerek uzun yıllar kullanılmıştır. Günümüzde kullanılmaya da devam etmektedir.

Denize Düşen Yılana Sarılır Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz