Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Demokrasi Çeşitleri Nelerdir Kısaca Açıklaması

Aşağıda demokrasi çeşitleri nelerdir kısaca açıklaması kısaca olarak ele alacağız.

Demokrasi bir halk iradesidir. Demokrasi modern zamanların rejim şekli olarak devletler tarafından sosyal bir şekilde tercih edilmektedir. Fakat geçmişten günümüze doğru bakıldığında demokrasinin Antik Yunan döneminden itibaren gelişim göstererek çağımıza ulaştığı görülmektedir.

Demokrasi çeşitleri halkın iradesinin tecellisine göre farklı farklı olmaktadır. Demokrasi çeşitleri, doğrudan demokrasi, yarı doğrudan demokrasi ve temsili demokrasidir. Demokrasi, günümüzde cumhuriyet yönetim sistemi ile en uygun olan rejim olarak bilinmektedir.

*Doğrudan Demokrasi

Alınan kararlarda halkın doğrudan etkili olması anlamına gelmektedir. Doğrudan demokrasilerde meclis bulunmamaktadır. Bu nedenle azınlık ister. Bu demokrasi çeşidi azınlık olarak ya da zengin toplumlardan tarafından uygulanmaktadır.

*Yarı Doğrudan Demokrasi

Temsilciler olmasına rağmen alınan kararlarda halkın etkin rol oynamasıdır. Bu demokrasi çeşidinde referandum çok sık uygulanmaktadır. Referandum bir halk oylaması olarak gerçekleşir. Anayasa değişikliği kapsamında halk oylamaları yapılabilmektedir. Halkın kendisinin referandum yapması halk vetosu olarak bilinmektedir. Halkın belli bir sayıda imza toplayarak yasa çıkarma hakkına sahip olması halk teşebbüsü olarak bilinmektedir. Halk istemediği yöneticileri temsilcilerin azli olarak görevden aldırabilir.

*Temsili Demokrasi

Halkın kendi seçtiği yöneticiler tarafından yönetilmesi temsili demokrasi olarak bilinmektedir. Meclis mevcuttur ve halk oylaması da yapılmaktadır. Temsili demokrasilerde halk istediği yöneticiyi destekleyerek görev almasını sağlar.

Demokrasi Çeşitleri Nelerdir Kısaca Açıklaması Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz