Dede Korkut Kimdir? Sizce Gerçekten Yaşamış mıdır?

Bu yazımızda Dede Korkut kimdir sizce gerçekten yaşamış mıdır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarihte önemli şahsiyetlerden biri olarak tanıtılan ve 14. yüzyıl dünyasında yaşadığına ve Oğuz Türklerinden olduğuna inanılan bilge bir zattır. Dede Korkut’un nesiller boyu anlatılan hikayeleri bulunmaktadır. Bu hikayelerde Türk örf ve adetleri anlatılmaktadır.

Dede Korkut hikayelerinde nesillere nasihat eden ve yol gösteren hikayeler anlatılmaktadır. Dede Korkut hikayeleri günümüze kadar ulaşmıştır. Türk klasikleri arasında bulunmaktadır. Dede Korkut’un tam olarak yaşayıp yaşamadığı bilinmemektedir. Türkler arasında bilge bir zat olduğu anlatılmaktadır. Hikayelerini sözlü olarak anlattığı söylenmektedir. Sözlü olarak aktarılan hikayeler daha sonradan yazıya aktarılmıştır. Dede Korkut bütün bunlarla beraber gerçekten yaşamış olabilir.

35 yorum

  1. Ama yani hikaye bu bence yaşamış hikayeler gerçekten yaşanmış veya yaşanması mümkün olan düz yazıdır. Ve ayrıca Dede Korkutun gerçek ismi sanırım Korkut Ata imiş

  2. Dede korkut gercekten yasamis mi
    Sorusuna düzgün bir cevap bulamiyorum
    neymiş efendim iyi bir insan neymis efendim korkut abiden biliyorum ohoooo sizin gibi insanlarla karsilastigim sürece bu sorunun cevabini bulamam

      • Tarihte önemli şahsiyetlerden biri olarak tanıtılan ve 14. Yüzyıl dünyasına yaşadığına göre ve oğuz türklerinden olduğuna inanılan bilge bir zattır Dde korkut ‘un nesiller boyu anlatılan hikayeleri bulunmaktadır. Bu hikayede türk örf ve adeletleri anlatılmaktadır. Dede korkut hikayeletinde nesillere nasihat eden ve yol gösteren özelliğine hikayeler anlatılmaktadır. Dede korkut Dede korkut hikayeleri günümüze kadar ulaşmıştır. Türk klasikleri arasında bulunmaktadır. Dede korkut’un tam olarak yaşayıp yaşamadığı bilinmemektedir. Türkler arasında bilye bir zat olduğu anlatılmaktadır. Hikayelerini sözlü olarak aktarılan hikayeler daha sonradan yazıya aktarılmıştır. Dede korkut bütün bunlarla beraber yaşamış olabilir.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.