Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Mayıs 2022

Davul ve Zurna Hakkında Bilgilendirici Bir Yazı

Aşağıda davul ve zurna hakkında bilgilendirici bir yazı kısaca olarak ele alacağız.

Davul ve zurna en çok doğu medeniyetlerinde buluna iki çalgı aletidir. Perde perde iniş ve çıkışların müzikal anlamda bir çalgı aleti ile üretilmesi esası doğuda hep bir prensip halini almıştır. Bu nedenle davul ve zurna da bu özelliklere göre kullanılmıştır.

Davul ve zurna birbirini tamamlayan iki çalgı aleti olarak kullanılmaktadır. En çok oyun ve eğlence için kullanılmaktadır. Fakat geniş bir yelpazede de farklı seslerin çıkarılmasıyla işe yaramaktadır. Vurmalı ve üflemeli çalgılar olarak hep bir arada bulunmaktadır.

Davul: Vurmalı bir çalgı aletidir. Tokmak ve bam kısmı bulunmaktadır. Tokmakla bam kısmına vurulmakta ve vurularak ritmik sesler çıkarılmaktadır. Böylece bir ritim elde edilmektedir. Davul vurmalı bir çalgı oalrak en sağlam bir biçimde deriden elde edilmektedir. Ahşaptan ya da plastikten yapılan davullar da bulunmaktadır. Tokmak ahşaptan elde edilmektedir. Bam kısmı genelde deridir. Üst dış kaplaması da deri ya da ahşap olmaktadır.

Zurna: Üflemeli bir çalgı aleti olarak gövdesi delikli ve ucu açıktır. Ucu kavisli bir şekilde açıktır. Sesi yüksek çıkar. Perdeli iner ve çıkar. Metalden ya da kamıştan elde edilmektedir. Zurna yüksek sesli bir çalgı aleti olduğu için daha çok davullar birlikte değerlendirilmektedir. Zurna uzun hava türkülerinde de en önemli çalgı aleti olarak kullanılmaktadır.

Davul ve Zurna Hakkında Bilgilendirici Bir Yazı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Furkan AYDIN dedi ki:

  Çok teşekkürler çok ödevim vardı. Sayenizde büyük bir kısmını tamamladım.

 2. sanem dedi ki:

  ben şahsen çok beğendim ödevim tamamlandı sayenizde teşekkürler

 3. hakan dedi ki:

  Elinize sağlık davul hakkında bilgi kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

 4. Çalışkan kız dedi ki:

  ödevimi bitirdim davul ve zurna hakkında bilgi kısa olması çok hoşuma gitti, sınıfta hep derse katılıyorum bu ödevler sayesinde teşekkürler hazırlayanın eline sağlık.

Yorum Yaz