Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Davul Tokmağı Nedir?

Aşağıda davul tokmağı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Davul vurmalı çalgılar arasındadır. Davul daha çok düğünlerde çalınan ve eğlence amaçlı kullanılan bir çalgıdır. Fakat operalarda da vurmalılar arasında bulunmaktadır. Geçmişte haberleşme amacıyla kullanılan bir alet olmuştur. Günümüzde de eğlence amacıyla kullanılmakta ve davul şekliyle doğu kültürüne ait bir çalgı olduğu bilinmektedir.

Davulun tokmağı davula vurulduğu zaman ses çıkmasını sağlar. Davulun tokmakla vurulan kısmana bam denir. Bama burulan tokmak ses çıkmasına neden olur. Davul deriden yapılmaktadır. Davulun deriden yapılması daha dayanıklı olması anlamına gelmektedir. Fakat günümüzde davullar plastik maddelerden de yapılmaktadır. Çok amaçlı olarak kullanılan bir çalgı aleti olarak bilinmektedir. Davul Anadolu’da yaygın olarak kullanılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mukerrem dedi ki:

  çok iyi hazırlayanın ellerine sağlık, davul tokmağı nedir kısa ve özet tam istediğim gibi güzel yazılmış, yorumuma katılan olur olmaz ama daha iyisi yok. :)

 2. irem dedi ki:

  Emeği geçenlerin eline sağlık davul tokmağı nedir kısa olduğu için beğendim, okulda en çalışkan benim çünkü hep doğru yerlerden araştırma yapıyorum.

  1. İrem dedi ki:

   Merhaba benim adımda İrem

   1. Ecrin dedi ki:

    Anladık😒

Yorum Yaz