Cumhuriyeti Koruyup Yüceltme Konusunda Türk Gençliğine Düşen Görevler Nelerdir?

Bu yazımızda cumhuriyeti koruyup yüceltme konusunda Türk gençliğine düşen görevler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyet, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra çok zor şartlar altında ilan edilmiş bir rejimdir. Devletin bekası göz önünde bulundurularak yapılan mücadelenin sonucundan kazanılan zaferlerle millet, Anadolu topraklarını işgale izin vermemiştir.

29 Ekim 1923’te ilan edilen cumhuriyet ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’tür. Mustafa Kemal yeni kurulan her kurum gibi devletin de gençlik idealleri üzerinde gelişip büyüyeceğini düşünmüştür.

Bu nedenle hitabesinde gençliği odak noktasına koyarak, bizzat gençlere seslenmiş ve cumhuriyeti genç dimağlara emanet etmiştir. Bu gayet insani ve fıtrat gereğidir. Çünkü devlet ve millet olma imkanı genç bir nüfusla sağlanır.

Cumhuriyet’in korunması ve yüceltilmesi konusunda Türk Gençliği, azim ve kararlılık çok çalışmalıdır. Eğitim ve öğretimini zamanında tamamlamalıdır. Araştırmalı, sorgulamalı, milli ve manevi değerlere bağlı kalarak devleti için yerli projeler geliştirmelidir.

Bütün ekonomik ve siyasi güç dengeleri çözümlemeli, farkındalık duygusuyla hareket etmeli, sabırlı ve çalışkan olmalıdır. Çevik, atılgan, uyanık olma vasıfları özellikle Türk genci için ideal olmalıdır. Cumhuriyetin korunması esası devletin korunmasıdır.

Bu nedenle toplumumuzda devlet en güvenilen kapıdır. Devlete bağlılığın en fazla olduğu toplum türk toplumudur. Bununla beraber en fazla devlet kuran ve bu geleneğe hakim olan da Türk toplumudur. Bu tecrübelerle Türk Genci milli birlik ve beraberlik düşüncelerinden beslenmeli, okumalı, gezmeli ve yeniliklere açık olmalıdır.

Cumhuriyeti Koruyup Yüceltme Konusunda Türk Gençliğine Düşen Görevler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.