Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Eylül 2021

Cumhuriyet Yönetimi Olmadan Demokrasiyi Kurmak Ve Yaşatmak Mümkün Olabilir Mi, Neden?

Bu yazımızda Cumhuriyet yönetimi olmadan demokrasiyi kurmak ve yaşatmak mümkün olabilir mi, neden kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyet, halkın milli olarak egemenliğine dayan bir yönetim şeklidir. Gücünü halktan alır. Demokratik yani çoğunluklu bir yapısı vardır. Cumhuriyet ve demokrasi iç içe geçmiş kavramlardır. Eşitlik ve hürriyetin birlikte anılması gibidir.

Demokratik düzende gerçek ya da arzu edilen herhangi bir şey sayıyla taayyün eder. Buna %51 oranında salt çoğunluk da denebilir. Fakat herkesin eşit olması adil bir düzenle sağlanabilir. Bu nedenle adalet Cumhuriyet rejiminde ön planda tutulmalıdır.

Cumhuriyetin sağladığı halk iradesinin tecelli etmesi hakkı, demokrasi olmadan sağlanabilir mi dersek, dünyada cumhuriyetin olmadığı monark ve oligark sistemler çoğunlukla demokrasiyle idare edilmektedir. Burada önemli olan anayasal düzlem değil, geleneklerin yaşatılması da olabilir.

İngiltere avam ve lort kamaralarından oluşan hiyerarşik düzeninde anayasa olmadan monarşi şeklinde demokrasiyi yaşatan bir ülkedir. Tamamen geleneklerle yönetilmesi yakın zamana kadar böyleydi, AB’den ayrıldıktan sonra haklar olarak kabul ettiği ve mahkeme kurduğu düzenden de vazgeçmek üzeredir.

Burada demokrasiden kastın eşitlik ve adalet olup olmadığı tartışılır. Eğer gaye buysa devletin yönetim şekli önemli değildir. Fakat Cumhuriyet, demokrasiyi güçlendiren bir rejimdir. Bu Fransa’daki 5. Cumhuriyet döneminden anlaşılmaktadır.

Toplum yapıları, gelenekleri, devlet teamülleri hangi rejimi gerektirirse o rejim eşitlikçi ve adil olmak zorundadır. Bu bakımdan şuan dünya düzeninde Cumhuriyet ve demokrasi birbirinden beslenmektedir.

Cumhuriyet Yönetimi Olmadan Demokrasiyi Kurmak Ve Yaşatmak Mümkün Olabilir Mi Neden Konusunda Düşüncelerinizi Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz