Çoğu Zarar Azı Karar Kompozisyon

c13

Bu yazımızda çoğu zarar azı karar kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Hayatın kendisi bir ölçü miktarınca dengede durmaktadır. İnsanoğlu bu ölçüyü en iyi keşfeden bir varlıktır. İnsan hayatının her alanında maddi ve manevi birçok olay yaşarken nerede duracağını ve ne yapacağını en iyi hesap edendir.

İnsanlar sosyal hayatlarında bir takım kararlar alıp, işler hallederken ya da ihtiyaçlarını karşılarken belli ölçüler ve yaptırımlar doğrultusunda hareket eder. Bu yaptırım ve ölçüler devlet sistemlerinden bağımsız kişinin öz benlik dünyasının değerler ve normlar silsilesini oluşturur.

İşte o değer ölçülerinden biri olarak, maddi ve manevi insan hayatının fikir, his ve davranış boyutlarını sınırlandıran ve anlamlandıran söz çoğu zarar azı karar sözüdür. Bu sözle insan hayatındaki her bir davranışın yemekten, ilişki kurmaya ve hisler beslemeye kadar ölçüsü konmuş olur. Aşırıya gitmenin zararlı olduğunu, kıvamında olanların tam ölçüyü tuttuğunu nasihat eder.

Fazla muhabbet, tez ayrılık getirir sözünde olduğu gibi, bir insanın aşırıya gitmesi, hesapsızca ve sorgulamadan ilişki kurması ya da bir oluş veya hareketi meydana getirmesi zararlıdır. Zararlı sonuçlar doğurur. İnsanın ele aldığı her şeyde temkinli ve ölçülü davranması da isabetli olandır.

Bir kişinin doyduktan sonra da yemeye devam etmesi zararlıdır, halbuki o kişi acıktığında doyacağı kadar yese isabetli olan bu olur. Maddi ve manevi her duygu, düşünce ve davranış çıkış noktası olan çoğu zarar, azı karar sözü dillere pelesenk olmuş bir atasözüdür.

Çoğu Zarar Azı Karar Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.