Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Coğrafi Keşifler ile İlgili Sorular ve Cevapları

Aşağıda coğrafi keşifler ile ilgili sorular ve cevapları kısaca olarak ele alacağız.

Coğrafi Keşifler, Avrupa Tarihi’nde önemli bir yer tutmaktadır. Bütün bir Avrupa hayatının değişmesinde ve yeniliklerin yaşanmasında coğrafi keşifler etkili olmuştur. Coğrafi keşifler. 15. ve 16. yüzyılda yaşanmıştır. Osmanlı Devleti’nin doğudaki yükselişi batının yeni arayışlar içine girmesine neden olmuştur.

Coğrafi keşiflerin yaşanması dünya tarihini de etkilemiştir. Avrupa’nın yeni arayışlar içinde olması ve sürekli doğu medeniyetleri altında ezilmemek istemesi coğrafi keşiflerin siyasi, sosyal, ekonomik olarak gerçekleşmesinde etkili olmuştur. Bu bakımdan coğrafi keşifler çok önemlidir. Coğrafi keşiflerin yaşanması dünya tarihi açısından bir dönüm noktasıdır.

Coğrafi keşifler ile ilgili sorular ve cevapları şu şekildedir:

*Coğrafi keşifleri kolaylaştıran etkenler nelerdir?

Coğrafi keşiflerin yaşanmasını kolaylaştıran etkenler, coğrafya biliminin gelişmesi, pusulanın icat edilmesi ve geliştirilmesi ve gemicilik alanında faaliyetlerin gelişmesidir.

*Coğrafi keşiflerin ekonomik sonuçları nelerdir?

İpek ve Baharat yollarının bir önemi kalmamıştır. Yeni ticaret yolları bulunmuştur. Akdeniz  ticaret limanları değer kaybetmiştir. Atlas Okyanusu limanları da değer kazanmıştır. Yeni ticari yollar yeni ticaretlerin yapılmasına neden olmuştur.

*Coğrafi keşiflerin Osmanlı Devleti üzerindeki etkisi ne olmuştur?

Osmanlı’nın ekonomisi zayıflamıştır. Akdeniz limanlarının önemini kaybetmesi ticaretin zayıflamasına neden olmuştur. Osmanlı’nın ticari gelirleri azalmıştır. Osmanlı’nın siyasi otoritesi zayıflamıştır. U:zun vadede kapitülasyonların yaşanmasına neden olmuştur.

Coğrafi Keşifler ile İlgili Sorular ve Cevapları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Anonim dedi ki:

    Daha cok olsa idi guzel olur du

  2. Su dedi ki:

    Çok işime yaradı bu bilgiyi benim için hazırlayanlara teşekkürler. ödevim bitti sayenizde harikasınız

  3. tansu dedi ki:

    Ya nasıl sevindim anlatamam. Coğrafi keşiflerin ekonomik sonuçları nelerdir sorusu benim bugün ki ödevimdi burada bu sorunun cevabını açıklamanız o kadar işimi kolaylaştırdı ki anlatamam.

Yorum Yaz