Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Çevre Kirliliği Nedir?

Aşağıda çevre kirliliği nedir kısaca olarak ele alacağız.

Günümüzde çevre sorunları artarak yaşanmaya devam etmektedir. Çevre sorunlarının başında çevre kirlilikleri gelmektedir. Çevre kirlilikleri, toprak kirliliği, su kirliliği, hava kirliliği, ışık kirliliği, ses kirliliği şeklinde meydana gelmektedir. Çevre kirlilikleri daha çok beşeri faaliyetler nedeniyle oluşmaktadır.

Çevre kirliliği, atık maddelerin doğrudan çevreye bırakılması sonucunda çevrenin denge ve düzeninde meydana gelen olumsuz değişiklik olarak bilinmektedir. Çevre kirlilikleri daha çok endüstriyel üretimin yapıldığı yerlerde görülmektedir.

Şehirlerimizde hava kirliliği yaşanırken kırsal alanlarda da toprak ve su kirliliği de yaşanmaktadır. Çevre kirliliği çevrenin olumsuz etkilenmesi nedeniyle doğal dengenin bozulması anlamına da gelmektedir. Canlılık faaliyetleri aksar, canlıların hayatı risk altında olur, çevrede bir düzen kalmaz.

Hava kirliliğinin yaşanması atmosferik faaliyetleri de etkiler. Küresel ısınma, fırtınalar, asit yağmurları gibi sorunlar yaşanabilir. Doğal afetlerin zararlarının artması da çevre kirliliklerine bağlı olarak yaşanmaktadır. Özellikle toprak kirliliğinin yaşanması gıda alanlarına da etki etmektedir. Canlıların neslinin tükenmesine de neden olmaktadır.

Çevre kirliliklerinin azaltılması ve yaşanmaması için çevre temizliği alanında çalışmalar yapmak gerekir. Çevre temizliğinin sağlanması için bilinçli bir eğitim verilmesi gerekir. Bunun için okullarda büyük bir çevre bilinci hareketi başlatmak gerekir. Doğal kaynakların korunması, enerjinin doğru bir şekilde sarf edilmesi için çevre bilincinin oluşması gerekir.

Çevre Kirliliği Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz