Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Ekim 2021

Cemo Özeti ve Kahramanları Kısa

Cemo kitap özeti ile tahlili sayfamızda. 100 Temel eserlerden Cemo özet kısaca kahraman tahlili kişilik özellikleri kısa olacak şekilde hazırladık. Sitemizde bütün kitap özetlerine ulaşabilirsiniz.

Cemo Kitap Özeti ve Kahramanları

Cano bir ağanın yanında taşıyan son derece dürüst birisidir. Ağası birine aşık olur. Kevi isimli kızı Cano vasıtasıyla kaçırmak ister. Kevi’yi vermeyince kaçırma tertibi düzenlenir. Cano, Kevi’yi kaçırır. Kevi’ye aşık olur. Hem patronundan hem de Kevi’nin ailesinden kaçarlar. Üç yıl dağlarda yaşarlar. Kevi hamile kalır. Cemo isimli çocukları olur.

Kevi’yi bırakıp askere gitmesi gereken Cano, ailesini Şeyh Mahmut’a bırakır. Kevi hamiledir. Cano askere gitmiştir. İkinci çocuğun doğumu için Kevi köyden uzaklaşır. O sırada Cano askerden gelir. Karısının yokluğunu anlar. Onu aramaya çalışır fakat öldüğü kesinleşmiştir.

Cano ile Cemo birlikte yeni bir hayata başlarlar. Cano kızını çok iyi yetiştirir. Çancılık ve karate öğretir. Sorikoğlu isimli biri Cemo’ya kafayı takar. Onu elde etmek ister. Cano razı olmaz. Sorikoğlu ağa olmak için bütün köyü satın almaya başlar.

Memo isimli bir genç çeşitli zulümlerden kaçmaktadır. Senem’i sever ama alamaz. Bir gün Cemo ile karşılaşır. Birbirlerine aşık olurlar. Evlenirler. Cano bu duruma razı olur, sevinir. Sorikoğlu’nun zulümleri bitmez. Cano’yu zor durumda bırakır. Cano, Memo’dan yardım ister.

Memo, köyden uzaklaşır. Senem ile karşılaşır. Onu kuma alır. Yeni bir hayatı olur. Aklı Cemo’dadır. Geri döner. Cemo, Sorikoğlu’nun zulmü altındadır. Onu kurtarmak ister. Sorikoğlu’nun yanına varır. Onu öldürür, konağını yakar. Cano, Cemo ve Memo Dersim’e doğru yola çıkarlar.

Kahramanlar

Cano: Hikayenin baş kahramanıdır.

Kevi: Cano’nun karısıdır.

Cemo: Cano’nun kızıdır.

Memo: Cemo ile evlenecek olan gençtir.

Senem: Memo’nun sevdiğidir.

Sorikoğlu: Zalim bir zengin köy ağasıdır.

Şeyh Mahmut: Köy ağasıdır.

Cemo Kahramanları ve Kitap Özeti Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Melis dedi ki:

    Cemo kitap özeti diğer sitelere göre bu sitede çok güzel yazılmış çünkü ne kısa ne uzun ve eksik bir bilgi yok çok güzel olmuş ellerinize sağlık.

Yorum Yaz